| SingleForOne a întrebat:

Este legal, sau etic normal, pentru ca oamenii politici să renunțe la partidul în care se află și să se alăture unui alt partid politic?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Politica e ca si credință, o problema de conștiința. Daca considera ca un alt partid are o doctrina care se potrivește mai bine crezului lor de ce nu?

| SingleForOne explică (pentru TamplaruAnisoara):

Pai nu, partidul reprezintă credința care a luat formă într-un fel, a devenit ceva fundamental. Nu se schimbă peste noapte de la o gândire de dreapta la cea de stânga, de la democrație la comunism.
Dacă tot ar schimba partidul, ar fi logic să fie un partid din categoria în care a început.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Da, deoarece n-au semnat un pact pe viata ca vor servi acel partid.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ehe... si nu numai asta este "legal" la ei :/

| GabiDumitrescu a răspuns:

E legal, majoritatea celor din politica nu au nici o treaba cu etica...

| alina2k18 a răspuns:

Traseismul politic e legalwinking

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fripturisti.

| siriusblack98 a răspuns:

Why not? Sa pleci de la un loc de munca si sa mergi la altul este ilegal sau mai putin etic?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da. Nu mai are voie omul sa isi schimbe opiniile?

| KR0NSTADT a răspuns:

Termenii "etic" și "normal" nu au și nici nu vor avea vreodată legătură cu politica.

| adi32creeaza a răspuns:

Ce mai e legal, sau etic normal azi?
Daca ne luam dupa definitia din dictionar: "Ansamblu de norme în raport cu care un grup uman își reglează comportamentul pentru a deosebi ce este legitim și acceptabil în realizarea scopurilor; morală"
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/etic.php

Problema e care e "grup uman" dupa care ne reglamentam normele?

La normal e si mai si: "Așa cum trebuie să fie, potrivit cu starea firească, obișnuit".
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/normal.php

Dar care e starea fireasca cu care ne obisnuim daca toti fac la fel?