| oprescudorin11 a întrebat:

Este legala, Constitutionala o lege ca cea a varstei si contributiei (65 ani-35 ani contributie)?
Aplicata mie?
Pensie nu am dreptul, ajutoare sociale, nici vorba( ca am proprietati IMAGINARE), somaj NU.
In contextul cand toti boschetarii de la asa zisa revolutie au Titlul de 'eroi ai revolutie', cu niste drepturi incredibile, la fel parlamentarii, in marea lor majoritate?
Intreb si eu ca prostul!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca legea pensiilor este constitutionala, cine vrea pensie trebuie sa contribuie. Altfel, de unde crezi ca s-ar putea lua banii pentru pensie?

| oprescudorin11 explică (pentru Ioandelasal):

Cred ca aveti dreptate(sigur), legea a fost bine data, numai ca normele de aplicare le-au facut unii sau altii cum s-au priceput.In fine!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da-ti "proprietatile" in chirie autoritatilor, sau vinde-le lor.
Vei avea banii in urma acestor tranzactii si nu vei avea proprietati care sa-ti impiedice ajutorul social.
Daca nu vor sa le cumpere (pe motiv ca n-au valoare pentru ei), atunci le intorci exact aceasta fraza.

Mai poti si vinde proprietatile, cu uzufruct viager. De asupra, vei avea si banii (nu venit! ), dar vei putea solicita si ajutoare.

Totul este sa ocolesti legile care te ocolesc pe tine.

| oprescudorin11 explică (pentru Bula):

E o idee!
Cum naiba insa sa dau ce inca-mi amana recunoasterea, desi o recunosc! (a proprietastilor).
Aia cu uzufructul? Imi poate scurta sau face viata mai calvar. Dar iau in calcul sfaturile tale. Interesant.