| LanguageMaster a întrebat:

Este mare șomajul în rândul absolvenților facultăților de drept?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Somajul nu cred ca este mare dar multi absolventi nu isi gasesc slujbe in domeniul juridic, avand in vedere ca sunt mai multi absolventi de drept decat necesarul de pe piata muncii.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Depinde de facultatea de drept absolvită. De exemplu dacă ai terminat la o "privată" care scoate absolvenți pe bandă rulantă, licențiați la "apelul de seară de la berărie" șansele de angajare sunt mici. Dar dacă ai terminat la o universitate de prestigiu, de genul BB din Cluj, șansele de angajare sunt de 99, 99%!

| gornistu a răspuns:

Eu știu că dreptul e un domeniu în care se aloca atâtea locuri pentru studenți câte locuri de muncă urmează sa rămână vacante. S-ar putea totuși să mă înșel...

| DespinaPopescu a răspuns:

Bună! Din câte știu, absolventii de facultate care nu reusesc sa si gaseasca un job primesc o indemnizatie de 250 de lei. Vezi în acest articol mai multe despe somajul in randul absolventilor: https://cariera.ejobs.ro/somaj/!