| anonim_4396 a întrebat:

Este necesar acordul vecinului pentru construirea unui gard inspatele casei, avand in vedere ca exista 1 metru de pamant care este in proprietatea mea

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca il construiesti pe limita de proprietate, ti se cere acordul cand soliciti autorizatia de constructie. Daca ai de gand sa construiesti fara autorizatie, e mai bine sa ai acordul lui (macar verbal), pentru a nu te trezi ca te reclama.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca ii propui sa faceti gardul contribuind amandoi si el nu are posibilitatea financiara, atunci nu poate avea pretentii si il faci tu, considerand astfel ca si-a dat acordul.

| angella1972 a răspuns:

Este necesar acordul vecinului, fie si verbal.normal ar fi sa contribuie si financiar la constructia gardului, dar depinde de vecin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da....este