| AlinCristian75 a întrebat:

Este obligatorie vesta reflectorizanta pentru bicicliști?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatorie pe timp de noapte sau de vizibilitate redusa, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
„ART. 161.(1) Se interzice conducătorilor de biciclete:
r) să circule fără a purta îmbrăcăminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lăsarea serii până în zorii zilei sau atunci când vizibilitatea este redusă;"

| sierra1 a răspuns:

Codul Rutier art. 161
se interzice biciclistului sa circule fara a purta imbracaminte cu elemente fluorescent-reflectorizante, de la lasarea serii pana in zorii zilei sau atunci cand vizibilitatea este redusa;

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Da.

| Kely2820 a răspuns:

Da, cand se face noapte sau e vizibilitate redusa