| qq30xx a întrebat:

Este obligatoriu ca o societate sa încheie un contract de medicina muncii pentru angajați săi?

Unde as putea sa găsesc mai multe informații legate de acest subiect?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este obligatoriu sa ai un parteneriat cu o firma de medicina muncii, insa este obligatoriu sa ai la dosar fisele de medicina muncii pentru fiecare angajat si ori de cate ori se impune ca acel angajat sa fie verificat, majoritatea cabinetelor fac contract cu srl-ul tau ca e mai facil sa aiba contract la dosar si te taxeaza in functie de serviciile prestate si nu cu o taxa lunara de tip abonament.
in acest tip de relatie nu te deranjeaza sa ai acel contract, oricum platesti pe serviciu prestat, deci poti sa inchei un contract linistit, daca acel cabinet e populat de oameni competenti si priceputi chiar vei fi notificat de schimbari legislative pe domeniul lor.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu este obligatoriu dar este obligatoriu sa fie decontate cheltuielile prilejuite de analizele medicale. Eu am lucrat la doua categorii de firme: care avea contract cu policlinici de medicina muncii si care nu aveau. In primul caz nu plateam nimic si-mi faceam analizele (Atentie! Numai cele ce tin de munca) gratuit sau in care imi plateam analizele si le duceam factura si bon, si-mi decontau ulterior analizele.
http://bit.ly/2Chmnuq

| anonim_4396 a răspuns (pentru Salontanul):

Cele care aveau contract cel mai probabil isi primeau banii prin virament bancar, celelalte numerar de la tine, in ambele cazuri nu este obligatorie existenta unui contract pentru deducerea cheltuielilor pentru ca factura si chitanta tin loc de contract.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si eu ce am zis? Sau dai raspuns unui om care nu te-a intrebat nimic doar ca sa te afli in treaba?

| baru a răspuns:

Este obligatoriu...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este obligator.

| dannyel86 a răspuns:

Parerile sunt impartite si pe alte forumuri.
Citeste! Sper sa te lamuresti.
https://www.avocatnet.ro/......uncii.html