| cristina_constantinescu a întrebat:

Este obligatoriu ca un angajator sa te anunte ca ti se desface contractul de munca fara a te da in preaviz? Adica sa iti spuna ca de maine nu mai e nevoie sa vii la munca ca ti se desface contractul. Are voie sa faca asta sau e nevie de un termen?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu ca angajatorul sa te anunte, in scris, ca ti-a fost desfacut contractul individual de munca si motivele desfacerii. De asemenea trebuie sa respecte termenul de preaviz prevazut in contractul individual de munca, doar tu ai dreptul sa renunti la acest termen.
Impotriva desfacerii unilaterale a CIM de catre angajator ai dreptul sa depui actiune in justitie, daca esti interesat si ai dreptate.