| AnatoliyMikhailov a întrebat:

Este permis in Romania purtarea pe strada a simbolui, steagurilor URSS sau steagului fostei Republici Socialiste Romane?
Daca da, link din legislatie ca nu gasesc.
Ironia este ca fascismul si nazismul se pedepseste penal si se incadreaza o data cu xenofobia in alineate. Cat despre URSS nu se mentioneaza nimic.

13 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Este permis... Daca da, link din legislatie"

ce nu e interzis - și nu e ceea ce spui tu - e permis. Fără link

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este permis.

| AnatoliyMikhailov explică (pentru sadrian46):

Un link cu alineatul din legislatie?

| Drimmero a răspuns:

Avand in vedere ca inca avem comunisti si securisti la conducerea anumitor partide din tara cum sa fie pedepsite insemnele mizeriei de urss? e la mintea cocosului, eu n-am auzit om sa fie pedepsit pentru ca avea tatuaj sovietic, steag sovietic sau orice articol vestimentar care sa faca apel la acea ideologie mizerabila.
Treaba e simpla de ce nazismul si fascismul se pedepseste...au piredut razboiul, iar Romania a fost profund afectata de comunism, acum la mai bine de 30 de ani de la caderea lui inca mai avem in cele mai importante functii ale statului oameni care au si au avut legaturi cu comunistii, sa nu mai zic de mentaltiatea colectiva ca inca mai exista nostalgici dupa acele vremuri care ar trebui sa fie de mult apuse.

| LordCristobal a răspuns:

Acum nu sunt sigur dar știam că afișarea însemnelor unor regimuri totalitare(aici intra și comunismul alaturi de nazism și fascism)se pedepste penal.

| Sure14 a răspuns:

Nu sunt comparabile. Nazismul se baza pe antisemitism, considerand evreii raspunzatori de situatia de atunci a Germaniei.
Comunismul ce a facut? Ah, crime? Sure. Capitalismul american nu sustinea regimuri capitaliste criminale? Efectiv sustinea niste pseudooameni criminali. De asta nu putem compara.

| Drimmero a răspuns (pentru Sure14):

Comunismul a facut si va ma face incomparabil mai multe victime decat nazismul si fascismul, astea 2 sunt bebelusi pe langa ce au facut comunistii.

| Sure14 a răspuns (pentru Drimmero):

Argumenteaza.
Desigur ca e asa. Cum si capitalismul face mult mai multe victime. Uita-te doar la toate guvernele sustinute de SUA din perioada Razboiului Rece.
Nu vreau sa sustin comunismul, nu. Ceea ce vreau sa zic e ca propaganda capitalista comunism rau, capitalism bun este penibila.

| Drimmero a răspuns (pentru Sure14):

Un prim argument e faptul ca comunismul a durat mult mai mult decat nazismul, dupa ce Germania a pierdut razboiul si Hitler s-a sinucis, ideologia a disparut, mai sunt doar cativa nostalgici care se mai inchina dar in rest bate vantul, pe cand comunismul nu doar ca a durat mai mult si a acaparat toata Europa de Est pana in Berlin, inclusiv a invadat si o parte din Asia, dar exista si astazi tari conduse de dictatori care inca traiesc in blocul sovietic, rusia, coreea de nord, china, cuba, etc.
Un al doilea argument sunt zecile de milioane, daca nu sutele de milioane de oameni ucisi de-a lungul vremurilor ba prin infometare, ai auzit cumva de Mao Zedong? pai numai asta a omorat dintr-un foc zeci de milioane de chinezi, de Holomodor ai auzit? cand stalin a facut un genocid asupra ucrainenilor, sa nu mai vorbim de oamenii ucisi sau torturati in inchisorile comuniste, oameni care nu se inchinau prea inaltilor lideri si erau impotriva regimurilor lor, aici intra pe langa lume de rand foarte multe personalitati precum poeti, trebuie sa fi auzit de disidenta anticomunista + razboaiele cu alte state pe care le-au dus comunistii prin invadarea acestora, sa nu mai zic de razboaiele civile pe care le-a provocat comunismul unde in multe state s-a ajuns la inlaturarea comunistilor prin varsare de foarte mult sange, azi inca mai face victime mizeria asta de comunism, inca nu e gata de tot.
Nu sustii comunismul dar ataci capitalismul, cu asta ti-ai dat arama pe fata.

| LordCristobal a răspuns (pentru Sure14):

Drimero are dreptate.
Nazismul a fost criminal și odios in special cu lagărele de exterminare și concentrare.
Dar comunismul a făcut mai multe victime decât nazismul.
Hitlerismul a avut șase milioane de victime în timp ce comunismul lui Stalin a avut 12 milioane de victime.Si daca e sa punem și crimele lui Mao, Pol Pot, victimele din țările europene comunizate sau cele din Coreea de Nord comunismul întrece nazismul și fascismul cu mult teren.
Corect ar fi că și crimele comunismului să fie în egală măsură condamnate că și cele ale nazismului.

| Drimmero a răspuns (pentru LordCristobal):

Corect, Hitler si nazismul au fost mici copii pe langa comunisti, nici nu ai cum sa compari, au fost mult mai sadici dar pentru ca au castigat razboiul au reusit sa pacaleasca oile ca hitler a fost de fapt ala nenorocit. Nu iau partea niciunui regim totalitar, toate au fost niste mizerii cu conducatori psihopati, dar cei mai psihopati sunt fara doar si poate comunistii, astia sunt la alt nivel.

| Sure14 a răspuns (pentru LordCristobal):

Nu zic nu, cum am spus si in alte comentarii. In privinta lui Stalin, istoria considera o exagerarea cele 12 milioane de victime. Asta pentru ca era imposibil sa faci asa ceva dupa ww2.
Iar in Cambogia omul s-a detasat de comunism avand el o doctrina nebuna, chiar xenofoba - in special in privinta celor din Vietnam.
Eu spun ca prea tare inchidem ochii la crimele in masa facute de diverse tari capitaliste. Vezi Coreea de Sud, Vietnamul de Sud, Cuba anterior Castro, etc.

| Sure14 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu poti sa fii impartial. Imi pare rau, dar intre tine si un activist de partid comunist nu e diferenta.

Un prim argument[...]
Prima ipoteza e un rationament corect, dar extrem de simplu. Nu stiu ce intelegi tu prin comunism, dar nu vad cum Rusia poate fi legata de blocul sovietic comunist(?). Apoi China e alta mancare de peste: exista un calitalism cobtrolat excesiv de stat, asta insemnand extrema dreapta economica. Social, e adevarat, china e destul de toleranta. Coreea de Nord are propria ei doctrina, nu mai e comunista de ceva timp, desi doctrina e derivata tot de acolo.

Un al doilea argument sunt zecile de milioane, daca nu sutele de milioane de oameni ucisi de-a lungul vremurilor ba prin infometare, ai auzit cumva de Mao Zedong?[...]
Zeci sau sute? Miliarde? Scuze, dar intr-o argumentare nu e loc de astfel de aprecieri care efectiv au o oscilatie imensa.
Nu contest toate astea, am mai spus. Ceea ce contest este catalogarea ca genocid a ucrainienilor. Pentru ca genocid inseamna o intentie calificata prin scop de a atinge cumva o anume etnie, religie, etc. Ceea ce nu s-a dovedit de jurisdictiile internationale nici macar dupa caderea URSS.
Also, esti amuzant ca doar URSS au planuit lovituri de stat, iar SUA nu, adica exponentul capitalismului. De fapt, SUA a planuit direct mai multe actiuni militare fata de URSS. Faptul ca URSS credea ca e mare si tare si internationaliza un conflict pe care credea ca l-ar castiga, asta e alta treaba. Dar principiul neamestecului nu are opozabilitate in cazul de fata.
Ceea ce spun eu e ca nu avem un alb si negru, ci doar 2 puncte negre. Avem solutii mult mai bune: social democratia. Nu avem nevoie nici de comunismul stiintific, nici de capitalismul dezlantuit american. Sunt 2 doctrine distrugatoare.