| anonim0987654321 a întrebat:

Este permisa casatoria intre un unchi de-al doilea cu nepoata lui?

Mama mea este verisoara de-a doua cu baiatul respectiv.
Daca nu se poate in tara noastra, in ce tara este permis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista unchi de-al doilea, unchi iti este doar fratele tatalui sau mamei.
Daca mama ta este verisoara de gradul II cu acel unchi, atunci este ruda de gradul VI cu el. Nu rezulta cu cine este ruda nepoata, cu mama ta sau cu acel unchi. In Romania este permisa casatoria civila peste gradul IV, cu unele conditii chiar de gradul IV.
Conform Codului civil, citez:
"ART.274.Interzicerea cãsãtoriei între rude
(1) Este interzisã încheierea cãsãtoriei între rudele în linie dreaptã, precum şi între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi autorizatã de instanţa de tutelã în a cãrei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens."
Expune corect situatia si o sa-ti dau un raspuns concret.

| anonim0987654321 explică (pentru Ioandelasal):

Pai este vorba despre mine si acel baiat.Mama este verisoara de-a doua cu el, iar eu cu baiatul respectiv suntem impreuna.

Nu am gasit nicaieri detalii despre o casatorie intre astfel de rude.Din ce am cautat am vazut ca nu este permisa casatoria pana la verii de-al doilea inclusiv, iar despre aceasta situatie nimic.

| anonim0987654321 explică (pentru Ioandelasal):

Mama mea(sunt fata) este verisoara de-a doua cu baiatul cu care eu sunt intr-o relatie.
Vreau sa stiu daca asta ma face pe mine ruda cu el.
Multumesc, astept raspunsul!?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim0987654321):

Asa cum ti-am spus in primul raspuns verii de rangul 2 sunt rude de gradul VI si asta inseamna ca tu esti ruda de gradul VII cu baiatul respectiv, astfel ca puteti avea orice relatii si va puteti chiar casatori, atat civil, cat si religios.

| MelissaAcalovschi13 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Și ce? Înseamnă că aia mici nu au unchi din parte bunicii? Rău mai sunteți nu este adevărat?
Invenție pur malefica?

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Este permisa, nu exista nici o problem legala.