| cal3star a întrebat:

Este prima oara cand sunt in chirie. Vreau sa plec. Cum se procedeaza cu garantia?

Ideea e ca atunci cand m-am mutat aici am platit 100 euro + garantie(100 euro).

Luna aceasta MAI trebuie sa platesc 100 euro, dar nu as vrea.
Pot sa raman aceasta luna in apartament, fara sa mai platesc?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Garantia este pentru acoperirea eventualelor stricaciuni produse de chirias sau acoperirea, totala sau partiala, a chiriei neplatite.
Poti ramane fara sa platesti, garantia va acoperi chiria pe aceasta luna.
Vezi ca, daca pleci inainte de expirarea contractului, va trebui sa notifici proprietarul si sa reziliezi contractul.
Conform Codului civil, citez:
"  ART.1.824.Închirierea făcută fără determinarea duratei
  (1) Atunci când contractul de închiriere s-a încheiat fără determinarea duratei şi nu s-a convenit altfel, chiriaşul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic decât sfertul intervalului de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei.
  (2) În cazul prevăzut la alin. (1), locatorul poate denunţa contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz care nu poate fi mai mic de:
  a) 60 de zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este de o lună sau mai mare;
  b) 15 zile, dacă intervalul de timp pentru care s-a stabilit plata chiriei este mai mic de o lună.
  ART.1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
  (1) Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă.
  (2) În cazul în care închirierea este pe durată determinată, iar în contract s-a prevăzut că locatorul poate denunţa unilateral contractul în vederea satisfacerii nevoilor locative proprii sau ale familiei sale, acestei denunţări i se aplică termenul de preaviz prevăzut la art. 1.824 alin. (2)."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai contract si vrei sa pleci azi sau maine, vorbesti cu proprietarul despre garantie. Daca nu vrea sa ti-o dea inapoi sau incepe sa spuna ca s-a stricat x, s-a stricat z si poate nu e adevarat, atunci ameninta si tu ca il reclami la ANAF pentru inchiriere fara contract. Vai de fundul lui daca il prinde ANAF-ul si stiu sigur ca nu ti-a facut contract pentru o suma atat de mica. Daca vezi ca nu tine treaba cu fiscul, atunci sa o lasi moarta. Cel putin pe moment. Daca este nesimtit in privinta garantiei, la plecare ori ii faci cateva stricaciuni minore care sigur nu o sa-i placa, ori te faci stapan pe ceva ce nu este al tau. Eu locuiesc numai cu chirie si am locuit in multe locuri la diversi oameni. Cu unii m-am inteles in privinta banilor si a garantiei la plecare.

Dar unii au facut gura in privinta garantiei si mi-au bagat sub nas fel si fel de motive absurde numai ca sa nu imi inapoieze garantia.

Bine, a ramas proprietarul cu banii si eu m-am facut cu televizoare, cuptoare cu microunde si alte "maruntisuri". Furt? Nu! Doar ca sa fim chit. Adica el sa ma santajeze de bani si eu sa tac? Politia nu are ce sa faca pentru ca nu are cum sa dovedeasca ce avea el in casa. Doi, daca merge la politie se baga singur in gura lupului pentru inchirierea fara contract este evaziune fiscala. Unuia care m-a scos afara de pe o zi pe alta fara sa imi inapoieze garantia sau macar o parte din ea i-am provocat o inundatie. Apa care a curs pana la parter. A, era sa uit. Garsoniera era la etajul opt, deci...

Stii care e chestia? Esti om? Sunt om si iti las asa cum am primit. Daca nu esti om corect, atunci te fac sa nu ma uiti.

Apropo, daca mai stai o luna cat include garantia vezi ca nu scapi dupa ce te vezi plecat. Te va mai cauta pentru ca vin facturi si se incadreaza in luna ta. Dar na... Depinde de tine daca achiti sau nu.

Bafta si bun venit in club. laughing

| cal3star explică (pentru anonim_4396):

Ce raspuns lung happy
Nu am facut contract, nu sunt probleme in priviinta asta. Nu am dat inca 100 euro.

Eu teoretic n-ar trebui ca luna asta sa stau pe aia 100 euro (garantie) si nu stiu pe 10 ar trebui platite (intretinerea + curent + net) si sa zicem ca sunt 100 RON toate. Nu ii las 200 RON si aia e? (pentru luna asta si pentru luna viitoare ) ca sa nu mai complic lucrurile... sa astept 1 luna sa -mi iau restul de la garantie?

Deci cam asta e intrebarea mea, daca pot sa dau 200 ron si sa stau toata luna asta, sau trebuie sa dau 100 de euro, astept sa treaca luna asta si luna viitoare pe la jumatate sau sfarsit imi primesc restul

| blAster85 a răspuns:

100 de euro(garantia)ar trebui sa acopere facturi ce vor veni dupa ce pleci, ca vor veni facturi pe, perioada cat ai stat tu sau marog ultima luna consumata de tine, curent apa, intretinere