| zcRyseN a întrebat:

Este vreo lege in afara de cei 7 ani de acasa care-mi interzice sa vorbesc la persoana a 2-a cu oamenii legi, autoritatea, parlamentari, oameni cu functii etc? sau profesori

Răspuns Câştigător
| DarthNiger a răspuns:

Nu exista vreo lege care sa te oblige sa vorbesti manierat, atata timp cat nu jignesti persoana respectiva.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea lege, cu exceptia ca in cazul elevilor exista Statutul elevului, cu indatoriri si interdictii pentru acestia, in relatiile cu personalul didactic.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, codul penal, pentru ultraj. Lipsa de politete la adresa orgaelor este ultraj.

| zcRyseN explică (pentru CodrutElian1990):

Art 239 Ultrajul | Codul Penal

Insulta, calomnia ori amenințarea săvârșită nemijlocit sau prin mijloace de comunicare directă contra unui funcționar public care îndeplinește o funcție ce implică exercițiul autorității de stat, aflat în exercițiul funcțiunii ori pentru fapte îndeplinite în exercițiul funcțiunii, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 4 ani.

Nu stiu eu nu cred ca vorbitul la persoana a 2-a este o insulta, calomnia este discreditare, defaimare, vorbit de rau pe nedrept, iar nu cred ca-l vorbesc de rau

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru zcRyseN):

Lipsa de respect este insulta. Sa stii ca legie au si spirit nu numai litera. De altfel chiar intrebarea este gresita: orice adresare este la persoana a 2-a, doar ca poate fi a 2-a singular sau plural.
Ia adreseaza-te un in instanta la persoana a 2-a singular si vezi ce patesti: te baga la sfidarea instantei.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Serios? Ia zi si mie articolul din lege care sustine ce stpui tu.

Răspuns utilizator avertizat