| BurningPancakes a întrebat:

Este vreun site sau aplicatie sa vad daca am o amenda de platit pentru transportul in comun?

Am avut o intalnire cu controlorul de ratb si mi-a facut proces dar nu aveam bani la mine. Am plecat la bancomat sa scot banii(50lei) si nu mai era in statie unde mi-a zis sa ne intalnim. Asa ca vreau sa vad daca am de platit suma de 500 de lei care cica se plateste...

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu exista asemenea aplicatie (deocamdata).
Vei primi procesul verbal /instiintarea de plata prin posta, iar in termen de 15 zile de la data primirii (de pe stampila sau preluare prin semnatura) vei putea plati jumatate din amenda.

| BurningPancakes explică (pentru Bula):

Doar jumatate?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru BurningPancakes):

Da, daca o platesti in 15 zile platesti jumatate.
Eu as contesta amenda - procesul verbal - in instanta, daca este asa cum spui. Nu scrie nicaieri ca nu ai oprit la semnalul politistului daca ai depasit locul de unde ti s-a facut semnalul, mai ales in conditiile in care s-a intamplat la tine.

| Boureanu_Cătălina_1999 a răspuns:

Nu există o aplicație pentru așa ceva, însă la primăria localității care aparții poți verifica dacă figurezi în baza de date ca având amenda și-o poți achita în cazul în care ai.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Boureanu_Cătălina_1999):

La primarie nu se trimite imediat.