| Yuoia a întrebat:

Eu aflu tarziu. Altii probabil prea tarziu, cand raul va fi facut. Si cei mai multi, niciodata.
Stiati ca Statul Roman (ma rog, aici decid guvernantii in numele Statului), vinde catre austrieci sarea si grafitul romanesc? Adica Salrom, tot ce inseamna mine de sare. Si Grafitul, care: "în viitor va fi la mare căutare. Avem un Green Deal-ul european, care ne obligă să trecem de pe combustibilul fosil pe curent electric în următorii 10 ani. Apoi, până în 2050, trebuie să devenim neutri din punct de vedere al emisiei de dioxid de carbon. În aceste condiţii, va creşte foarte mult consumul de grafit."
https://evz.ro/......erale.html
Iar minele de sare, nu pentru extractie ci pentru... (stupoare) depozitarea gazului metan!
Si atentie! Salrom merge acum pe profit. S-a propus falimentarea lui, ca sa se poata vinde ieftin.
Ce ne mai ramane? Industrie, nu. Agricultura, nu. Bogatii naturale, nu. Dar dorim salarii mari, alocatii mari, iar cand va veni timpul si pensii mari. Cu ce?

13 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Asta e o incercare PENIBIL DE PATETICA sa te bagi in zeama?!? sau ce?!?
daca le-ar arunca sau le-ar da pe gratis as intelege, insa atat timp cat se fac bani, care e punctul tau?!? ca ei cumparara si noi vindem?!?
Marea Neagra e plina de sare, care e faza cu grafit-ul ca nu o inteleg, iar grafitul e carbon, daca e vorba de emisii atunci si ala e eliminat

deci nu ai venit cu nimic "inacceptabil" de gen vin italienii si ne cumpara toate bivolitele, apoi ne vand si noua mozzarella si alte produse lactate care nu pot fi facute decat din lapte de bivolita, iar taranii saraci le vand pentru ca nu fac nici pe departe cati bani ar merita pentru laptele de bivolita

| Yuoia explică (pentru Zuzu1991):

Cum toate comentariile tale sunt... cum sa spun fara sa te jignesc? nu ai merita un raspuns.
Esti dintre aceia care cer tot mai mult de la Stat, fara sa te intrebi de unde scoate Statul banii. Ei bine, surprinzator pentru tine, nu ii face cu ciocanul.
Argumentul tau nu are nici o logica. Seamana cam cu asta: Tu, ai o masina. Si "castigi" vanzand-o cu 5000 lei. Dar cine o cumpara, o foloseste intr-o afacere si castiga cu ea 100.000 lei pe luna. Dar tu nu te-ai gandit la asta. Te-ai multumit cu un castig rapid si usor. Pe care l-ai si cheltuit. Cu ce ai ramas?
Daca citeai articolul, intelegeai si ce este cu grafitul.

| DarthNiger a răspuns (pentru Zuzu1991):

Problema nu este ca ei cumpara si noi vindem, problema este ca noi vindem cu foarte putin si cumparam cu foarte mult.
Daca te-ai uita la stiri din cand in cand ai afla ca Romania are tone de cereale dar noi importam paine si alte alimente de panificatie din alte tari la preturi in euro, din simplul motiv ca nu exista productie in tara.
Alegem tot mai multe produse din strainatate cu preturi urias de mari pentru tara noastra iar produsele noastre romanesti la exportam pe maruntisuri, foarte putin din acele produse romanesti ajung pe rafturile din marketuri.
Guvernul nu promoveaza cu nimic productia romaneasca, in schimb, promoveaza tot mai mult produsele din occident pe care noi nu ni le permitem plus ca nu au aceeasi calitate, ceea ce este si mai groaznic.
Obisnuiam sa fim campioni la exportul de cereale in Europa, dar in ultimii ani am scazut tot mai mult si am fost depasiti de alte tari precum Polonia.

| dinaprilie a răspuns:

Multumesc pentru stire.
Stai linistit, tara nu se poate vinde decat in proportie de 50% pentru ca restul de 50% este detinuta de biserica! Si in plus austriecii " jefuiesc" de foarte multi ani. Doar ca nu sunt direct austrieci sau pur austrieci. In spatele unei firme din Austria poate sta seicul arabiei saudite. Dar cred ca sti deja toate lucrurile astea.

| Yuoia explică (pentru dinaprilie):

Si noi stam cu mainile in san si ii lasam.

| dinaprilie a răspuns (pentru Yuoia):

Daca te uiti in istorie de la Decebal incoace ai sa constati ca Romania nu a fost NICIODATA o tara care sa invadeze sau sa provoace sau sa mearga in vreun alt teritoriu sa ocupa sa jefuiasca sau sau...cel putin din acest lucru eu trag concluzia, pentru mine personal, ca noi ca rasa, etnie nu suntem un popor care sa ia atitudine. Singurul din istoria moderna care a facut realmente ceva pentru tara asta notabil si inca prezent in fiecare zi, din pacate pentru unii, este Ceausescu. Nu sunt destul de batran ca sa-l deplang intr-un mod " barbar" dar nici destul de tanar ca sa nu realizez prin comparatie ce au facut cam toti de la Ceausescu pana la Iohanis ( ar fi fost bine sa-l vi avut macar vreo 4 ani si pe Vadim ). Unfel de Trump de Romania.

| DarthNiger a răspuns:

Asta pentru ca Romania are o economie liberalizata complet si unde exista liberalizare exista si privatizare, iar privatizarea este ca o sabie cu doua taisuri.
Pe o parte privatizarea aduce competitie si promoveaza antreprenoriatul ceea ce ajuta la dezvoltarea economiei iar pe alta parte economia o sa devina dependenta de aceste privatizari.
In mare parte va deveni dependenta de castigatorii pe piata internationala, adica marile corporatii iar marile corporatii la fel ca toate afacerile au ca scop profitul cat mai ridicat indiferent de compromisuri.
Ei nu sunt guvernul, ei nu au ca scop conducerea unei tari si a oferi cetatenilor un trai cat mai bun.Nu ai cum sa le interzici sa faca afaceri in tara din moment ce noi suntem practic piata de deschidere catre toate tarile si asta este din cauza guvernului.

| Yuoia explică (pentru DarthNiger):

Asta-i praf in ochi pentru fraieri. Toate tarile ex-comuniste au economie liberalizata. Si totusi si-au pastrat industria (tot nu-mi iese din minte Polonia care nici nu a simtit criza economica recenta), agricultura, etc. Politicienii sunt alesi de noi. Noi de ce ii lasam sa faca asta?

| DarthNiger a răspuns (pentru Yuoia):

Polonia nu mai are economie complet liberalizata din 2015, unde guvernul a inceput sa nationalizeze banci si alte afaceri.
Politicienii nostri fiind complet incompetenti nu au inteles niciodata sensul de liberalizare, ceea ce stiu ei de liberalizare este ca trebuie sa vanda tot mai mult economia tarii.

| nuspuncinesunt2 a răspuns:

Romania.O fosta tara frumoasa.De unde? Ne-a facut de ras in Europa.Aia se vinde,aia se vinde, ba se fura, ba se trafica, ba se omoara, ba se consuma alcool, ba se fac prostii si mai pot continua.Mie mi-e rusine de tara in care traiesc.Si am mai auzit si azi la stiri alta... Oamenii sunt prostiti cu mici si bere sa se vaccineze.Asa prostie doar in Romania e posibila.In alte tari dau bani, dar nu.In Romania asta se prostesc oamenii cu mici.Da, asa am ajuns.Am ajuns sa fim sclavi in tara noastra, am ajuns sa nu putem sa ne cumparam o paine, am ajuns sa fim angajati si la doua servicii si sa nu ne putem trai viata.Am ajuns o tara incredibil de urata.Cu toate obiectivele frumoase si una si alta, jegurile de oameni care o conduc au facut-o ingrozitoare.
Si mai sunt si aia care joaca teatru.Zic cum zic si eu si numai ii vezi cum pun pe Facebook poza cu ei cu un costum popular sau in Maramures sau nu mai stiu eu ce judet sau localitate si pun,, Mandru sa fiu Roman". Gata, am ajuns praf.

| sadrian46 a răspuns (pentru nuspuncinesunt2):

Chiar așa? Vorbești probabil despre tine, că eu nu mă regăsesc în lista de mai sus.

| nuspuncinesunt2 a răspuns (pentru sadrian46):

Vorbeam in general.

| Psihiatrie a răspuns:

Cu amanet Crangasi, suna-l pe Cristi ca si el cumpara tari happy