| anonim_4396 a întrebat:

Eu am contribuit 2 ani la AVIVA la pensie privata!
Am avut un salariu destul de mărișor 3700 Lei bani in mână ca nu mă pricep la net si brut
dar vreau sa spun că eu luam 3700 lei bani in mână

ACUM ÎN ROMÂNIA NU MAI EXISTĂ AVIVA pensii private

eu cum îmi pot recupera banii unde trebuie să mă duc sa cer banii mei pe care mi-au luat din salariu

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Tot ce stiu eu este ca pensia privata se primeste ca un venit suplimentar la pensie dar doar cand te pensionezi.
In rest nu stiu nimic de aceste societati fantoma, faptul ca cotizam la ele si daca dispar ce e de facut, STATUL trebuie sa lamureasca aceste chestiuni, ca daca e dupa cum cred eu ar fi precum a facut animalul ala de la asigurari carpatica ca a fugir cu toti banii stransi de pe asigurari si nimeni nu a mai vazut un cent ca despagubire in caz de dauna.

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aviva e firma engleza, intra pe gov.uk si incearca sa contactezi guvernul britanic sa faci o plangere penala impotriva lor, au fraudat multi romani si au tras tepe din cate am aflat. Dar ai nevoie de probe extrase bancare tot ce se poate altfel nu rezolvi nimic. Mai bine iti puneai banii in contul bancar in fondul de economii, asigurarea privata de pensie e o afacere destul de imputita, vezi cum ai patit-o? Sa nu te bazezi pe altii care fac asta

| zilog a răspuns (pentru mgtow):

Eu am depus la aviva in Romania
a venit o tanti la firma unde lucram si mi-a facut contract
apoi a vorbit cu angajatorul si oprea direct din salariu x% nu stiu cât

chiar as vrea sa stiu pentru câți bani mă lupt
ca daca este vorba de 200 lei imi bag piciorul
dar daca este vorba de 2000 lei ma interesează să îi iau inapoi!

| zilog a răspuns:

Si eu unde merg sa cer banii?

| Nilsson a răspuns:

Activele Aviva din Romania au fost cumpărate de grupul MetLife în urmă cu câțiva ani, deci ei ar trebui să administreze acum pensia ta privată.
Ai detalii în link despre tranzacție:
https://m.romanialibera.ro/......nia-251810

| zilog a răspuns (pentru Nilsson):

Bine bine si eu unde merg sa cer banii depusi de mine la aviva
prostaia mea este ca nici nu am mai pastrat nici un plic din ala unde scria ca am depus
ca au trecut anii apoi mi-am adus aminte acum

| Nilsson a răspuns (pentru zilog):

Suni la MetLife sau Alico, cum s-or chema, și le ceri detalii.
Eu sincer nici nu știu dacă o să apuc vreodată pensie.

| christall a răspuns:

Aviva a vândut către asigurătorul american MetLife operaţiunile din România (Aviva Asigurări de Viaţă şi Aviva Pensii Private).