| username2468 a întrebat:

Eu am numele de familie și două prenume la care vreau sa scap de un prenume că nu-mi place, se poate face ceva?
(dacă trebuie sa fac alt certificat de naștere sau buletin, la anul fac 18 ani și are treabă cu vârsta?)
Întreb doar

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legea adopției stabilește condiții stricte de schimbare a numelui. Faptul că nu îți place nu este un motiv acceptat.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că reușesti. De fapt, tu nu soliciți schimbarea prenumelui, ci doar renunțarea la unul dintre acestea. Eu zic că se poate. S-ar putea să fie nevoie de acordul unui părinte, deci dacă poti, du-te însoțită de acesta.
Cel mai bine e să te duci până la primărie și să întrebi acolo. Caută biroul pe ușa căruia scrie Serviciul public comunitar de evidență a persoanelor.
Și vei primi un raspuns cert.

| alina2k18 a răspuns:

Nu, trebuie sa ai alt motiv pentru renuntarea la un prenume, nu intra in discutie ca nu iti place tie prenumele.
http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/41539