| AvalohAlyn a întrebat:

Eu cu cine votez?(celebra replica).
Faza este ca noi românii nu mai avem cu cine sa votam.
Acum că dreapta și opoziția nu se mai înțeleg pentru Guvernul PNL, USR nu vrea sa intre la guvernare, cine mai merita votul nostru? De trăia și candida Vadim Tudor chiar pe el îl votam.Sincer.Clasa politică e varza, in Ro.Toti au numai interese proprii pentru ei și buzunarul lor.
PNL și USR, astea au mai ramas ca alternativa la PSD dar nu se înțeleg între ele și au probleme vezi și acțiunile lui Iohannis unele cam care țin tara pe loc fara guvern funcțional(că nu acceptă miniștri interimari etc)și ancheta pentru Barna.Cine mai e potrivit să conducă Romania că președinte și care Guvern e bine sa vina?(asta nu decidem noi)
Dacă ar fi după mine, as face și mâine alegeri anticipate dar politicianul de orice fel are interesul lui financiar și nu se dezlipește de scaunul de deputat sau senator.
Alegerile anticipate sunt soluția.dar până atunci noi cu cine votam la prezidentiale?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mie nu mi se pare ca alegerile anticipate sunt cea mai buna solutie si, de altfel, nici nu o sa avem (cel putin asa cred eu), avand in vedere ca majoritatea parlamentarilor din toate partidele nu vor aceasta.
La prezidentiale voi vota pe K.Iohannis, nu vad nici un candidat mai bun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iohannis tine tara pe loc? Pai cine a pus pe psd sa schimbe 80 ministri intr-un an? E Iohannis de vina ca Alde si a bagat picioarele?

Si ce daca Barna e anchetat? Nu inseamna ca e si vinovat.

| AC4S4 a răspuns:

Observam cum PMP arata ca este responsabil politic.
Au spus ca vor sustine un guvern PNL, dar nu impun conditii ca sa nu-i supere pe ceilalti. Se observa cum USR, ALDE, UDMR si PRO stau de pe margine dictand niste conditii contradictorii. Daca se aplica conditiile USR, se supara ALDE si UDMR... tot asa.

PMP sustine un candidat decent, pe Theodor Paleologu.
Nu prea vezi PMP-ul in scandaluri. Parerea mea este ca sunt solutia cea mai convenabila in acest moment. USR (mai mult Barna) a aratat ca nu vrea sa comunice.

| suntserios a răspuns (pentru AC4S4):

Ete na

"Președintele PMP, Eugen Tomac, a spus, după discuția cu premierul desemnat Ludovic Orban, că acesta i-a comunicat că nu va coopta PMP în guvern și că nu va da curs celor două condiții ale partidului său - ordonanță pentru alegerile locale în două tururi și un minister pentru relația cu Moldova."

Uite ca au pus si ei conditii. Iar Paleologu e doar o marioneta acolo, sa fure niste voturi de la Barna si cam atat. El nici nu isi bate capul cu campania

| AC4S4 a răspuns (pentru suntserios):

Din moment ce discuția a fost astăzi, nu știam de această poziție când am răspuns.
Oricum, PMP probabil va vota guvernul, conform spuselor lui Băsescu.