| timidu89 a întrebat:

Eu nu inteleg de ce nu actioneaza SUA si alte tari puternici impotriva Rusiei? Ca sanctioneaza ca pl mea, daca nu acum cand? Ca daca pune mana pe Ucraina, plus alierea cu China si probabil Turcia, nu mai indrazneste nimeni sa se puna cu Putin. Ar trebui ucis ca Bin Laden, dar le e teama la toate tarile. Nu ziceau ca intervine NATO daca invadeaza Ucraina? Ne paste un razboi, nu il mai opreste nimic sa faca ce vrea. Mai dureaza mult pana incepe al 3- lea razboi mondial? M-am uitat putin la tv, ca e bine ca ne-am inrolat in NATO, de ne ataca pe noi nu intervine nimeni, sunteti de acord?

31 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pedegeaba e sanctionata rusia pentru ca are acorduri stranse cu asiaticii, China si Coreea sant aliati stransi fiind comunisti ca Putin, Japonia nu are stres, sigur ar face acord cu Rusia daca plateste bine exporturile lor. UE depinde mult de gazele rusesti, va fi o provocare sa caute sursa alternativa

| Trixt3r a răspuns (pentru mgtow):

Nu este degeaba, oamenii incep sa-l manance pe Putin pentru ca le aduce saracie, sute de mii de oameni protesteaza in Rusia acum, multi sunt batiuti si torturati de garda nationala trimisa de Putin.

https://twitter.com/search?q=Russian%20protests&src=typed_query

| mgtow a răspuns (pentru Trixt3r):

Dar il doare la palanca pe vladimir de sanctiuni, nu i-a pasat de rusi el e cu teritoriul si lauda ca are o tara imensa, de aia zic ca nu il intereseaza.

| cristi202 a răspuns:

Daca actioneaza SUA sau NATO, poti fi sigur ca incepe al treilea razboi mondial. Invata din istorie. Americanii nu sunt pentru razboi, mai ales dupa razboiul din Vietnam, care a fost una din cele mai mari gafe ale Americii. In al doilea razboi mondial gafa imensa a japonezilor a fost ca au atacat America, la Pearl Harbour, si asta a dus la implicarea Americii in razboi, inainte, mai toti americanii erau impotriva, conform sondajelor, iar dupa, cei mai multi pentru, si acel lucru a facut posibila implicarea Americii, altfel, nu stim cum ar fi fost istoria si geografia acum, poate vorbeam nemteste.
Bin Laden nu a fost ce e Putin. Am vazut un documentar cu operatiunea ce a dus la uciderea sa. Riscurile au fost imense, si nu a fost o decizie usoara de luat. Gindeste-te ca in caz de incercare de asasinat asupra lui Putin, venit de la americani, daca esueaza, ce va fi. Ar fi dezastru. Daca la Bin Laden miza a fost uriasa, daca nu reuseau, America se putea trezi cu alte atacuri teroriste grave, cu mult mai mare e miza in cazul lui Putin, caci vorbim de lucruri ce se petrec la nivel mondial. Crezi ca vrea cineva sa isi asume un asemenea risc?

| timidu89 explică (pentru cristi202):

Si acum crezi ca se mai intalneste un sef de stat cu el? Eu unul m-as teme sa nu fiu asasinat sau otravit. Ca Putin nu cred ca a plecat din Rusia sa se vada cu vreun sef de stat? Cel putin eu nu cunosc, nici nu am auzit asa ceva. Si nu ar castiga nimeni vrei sa spui daca ar fi ucis Putin? Eu vad ca cetatenii rusi au iesit in strada sa protesteze, de ce ii bate si chiar ucide? Ar trebui sa fie liberi sa isi exprime parerea cu referire la razboi. Dovada ca e un criminal comunist. Biden zice ca vrea sa refaca URSS-ul, Moldova daca nu adera la NATO o sa aiba soarta Ucrainei. Fratele lui Klitschko primarul din Kiev a spus ca rusii sunt fratii lor... mi se pare declaratie lipsita de sens in contextul in care ei se razboiesc cu tine. As face ceva sa am mijloacele necesare, nu as sta cu mainile in san. Crezi ca de pun in aplicare masurile alea 5 anuntate impotriva Rusiei, nu o sa reactioneze? Ei bine nu, o sa faca el ceva diabolic. Al 3-lea razboi mondial e ca si inceput, vrea sa refaca URSS-ul ca sa aiba intreaga lume sub stapanire. Nu crezi? Istorie nu am studiat, fiindca nu mi-a placut. Hitler din ce am vazut intr-un film a fost sabotat, cat adevar si fictiune? Nu stiu sa raspund.

| cristi202 a răspuns (pentru timidu89):

Pai ar fi trebuit sa inveti istoria, ca ea se tot repeta. "Cine nu invata din istorie risca sa o repete"
Daca ar fi ucis Putin... Da, ar avea unii de cistigat. Dar nu e asa simplu. Nu e ca si cand omori vrabia cu oprastie. Ne intoarcem la istorie. Stii cate atentate au fost asupra lui Hitler? Citeva zeci. Unul extrem de serios, au murit citiva de linga el, si el a fost ranit, in servieta ce a fost pus sub masa a fost pus prea putin explozibil, masa fiind extrem de solida, din lemn masiv, azi daca era, cu PFL-ul existent, era dus happy. Poate asa iti dai seama ce risc implica un asasinat. Pentru ca trebuie tinut seama de o multime de factori, ai subestimat unul, ai ratat asasinatul. Si o ratare duce inevitabil la WorldWar III. La fel cum sasinatul de la Sarajevo a dus la primul razboi mondial. Putin nu va ierta atunci nimic, mai es daca va fi venit din partea americanilor.

P.S. Nici mie nu mi-a placut istoria in scoala. Dar, traind viata asta, am realizat ca daca vrei sa stii pe ce planeta traiesti, trebuie sa o stii, ea, istoria, si geografia.

| darrio2007 a răspuns:

Se pare ca interpretezi aceasta problema cum vrei tu, din nestiinta. NATO nu poate interveni pentru ca Ucraina nu este in aceasta alianta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice interventie militara a nato acum inseamna Razboi mondial... nuclear.

| Drimmero a răspuns:

Ma minunez cum atata lumea habar nu are care e rolul aliantei NATO, e un razboi local ce se intampla in Ucraina, Rusia vrea sa preia controlul acolo pentru ca are anumite interese ce tin de resurse si nu numai. Ucraina din pacate nu e in Nato, daca faceau parte din alianta atunci Rusia era pusa pe 4 labe, sa speram ca Putin nu e atat de prost sa atace un stat membru Nato, totul e imprepvizibil dar din ce da de inteles nu va face asta pentru ca iese o catastrofa, se va declansa al 3-lea razboi mondial.
Nu are cum sa ne atace Putin pe noi niciodata, nu cat timp facem parte din Nato, daca ne-ar ataca, atunci si-au semnat sentinta, toate tarile membre vor riposta, nu au cum rusii sa faca fata aliantei. Vor urma sanctiuni mari pentru rusi, au sarit calul si au facut ce nu trebuiau sa faca, cu vorba buna si avertismentele spuse nu s-a rezolvat nimic, o interventie militara de incetare a conflictului ar insemna dezastru economic, omenesc, social etc.

P.S Turcia e in Nato, nu au cum sa se bage pentru Rusia.

| timidu89 explică (pentru Drimmero):

Erdogan a declarat ca vrea sa fie in relatii bune cu ambele tari implicate

| Drimmero a răspuns (pentru timidu89):

E drept ca Erdogan e fermecat total de Putin dar pana la limbismele date rusnacului trebuie sa isi indeplineasca atributiile de stat membru NATO, deci in cazul unui atac Turcia e obligata sa intervina.

| timidu89 explică (pentru Drimmero):

Pai si daca se uneste cu satana? Ca asa stiam si eu ca se plac de ceva timp. Dupa spusele astoara la RTV, Turcia e a doua putere dupa SUA.

| restinvogue a răspuns (pentru Drimmero):

Mai respira și tu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, nu zicea NATO ca intervine. E alianta DEFENSIVA. Ucraina nu e membru NATO. Si in plus tarile astea de care zici tu nu sunt dictaturi, deci nu ataca cand i se nazare presedintelui si mai ales FARA MOTIV. Vezi ca pana si in Rusia, chiar daca e sub controlul lui Putin, exista Duma de Stat care voteaza chestii. Inclusiv interventia asta militara care de fapt e invazie in toata regula... De ne ataca pe noi, deja avem forte NATO pe teritoriu si o sa mai vina.

| Wr3nch a răspuns:

NATO intervine pentru tari membre, Rusia nu e. Si nici nu e atat de important strategic. Dar presimt ca Romanica &co o sa primeasca arme si soldati in cantitati majore curand.

| Lukasssz a răspuns:

Da-i dracu si pe ucrainieni, ne-au facut destul rau in trecut noua romanilor.Nu inteleg de ce unora le e mila de ei.Acum primesc si ei ceea ce merita.

| MachesAdi a răspuns (pentru Lukasssz):

Stii care e faza? Ok, sa zicem ca punctul tau de vedere il considera mai multi oameni oarecum interesant Oricum, noi fiind fix langa ei nu o sa iasa prea bine.

Ucrainienii au fost influentati foarte mult in trecut de rusi... O fii si ce ai zici ca au facut rau ca asa au vrut ei, nu neaparat ispititi doar ca decat Rusia mai bine Ucraina care e multumita cu cat are acum si atat.

Rusii au fost din totdeauna destul de neinspirati daca e sa zic mai finuț. Nu de teama lor zic asa ca ii dispretuiesc din tot sufletul ci sa nu ma atace nenea admin daca colorez chatul prin exprimarea mea sincera pentru. tara aia mare si rea de langa noi.

| chuckmanson a răspuns (pentru Lukasssz):

Dacă tu chiar crezi ce spui și nu ești doar un troll nenorocit atunci pot sa spun ca as folosi oamenii ca tine drept scut uman în razboi.

| Brizbriz a răspuns:

"acum 2 ore | timidu89 a întrebat:
Eu nu inteleg de ce nu actioneaza SUA si alte tari puternici impotriva Rusiei?"

bun venit pe pamant, aici avem o chestie mica, mica care suna asa:
"assured mutual destruction" - distrugere reciproca asigurata
adica, daca, cineva incearca sa i-o traga Rusiei, mor toti, si noi, si rusii, si americanii... TOTI

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Te-ai gandit ca poate lucrurile pe care le debitezi aici sunt si motivele pentru care nu te plac fetele?

| timidu89 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Zici ca tu esti Putina sau Jesus sa ma judeci dupa 2-3 intrebari? Ai ignore! Eu nu sunt fals, nu am clone pe TPU. Nu ma dau ceea ce nu sunt, cine nu ma inghite sa isi vada de necazurile si viata lui. Nu o sa stau sa iti spun tie povestiile mele de viata, de erai asa destept si bun cum te crezi, nu mai erai pe TPU. Hai pa!

Răspuns utilizator avertizat
| haileewatson a răspuns:

Nu poate actiona fiindca Ucraina nu face parte din Nato. Din pacate ei sunt oarecum pe cont propriu acum. Singura lor salvare este ca poporul rusesc sa faca o revolutie si sa rastoarne guvernul.

Daca ne-ar ataca pe noi (ceea ce nu se va intampla) atunci se impune articolul 5 din tratat si toate tarile membre Nato ne vor apara si va incepe un razboi mondial. Putin a zis cu gura lui intr-o conferinta ca nu-si doreste un razboi mondial fiindca nu il va castiga nimeni!

Tot conflictul a inceput deoarece Nato & tarile vestice si-au dorit ca Ucraina sa se alieze vestului. Asta ar insemna un risc major pentru Rusia (sa aiba o tara Nato la granita), asa ca Putin le-a zis de ani de zile sa nu cumva sa faca pasul asta. Dupa ce poporul ucrainean a doborat guvernul pro-rusesc acum cativa ani, si au ales un presedinte pro-vest, Putin s-a enervat.

Ucraina se invecineaza cu 4 state membre Nato, ar fi destul de stupid ca Putin sa "cucereasca" Ucraina doar ca sa se trezeasca urmatoarea zi ca... vecinii lui sunt 4 state Nato.

Conform unor analisti, Putin ar vrea ca Ucraina sa ramana neutra intr-un fel sau altul, sa dea jos guvernul actual, SAU sa o imparta in doua. Ramane de vazut.

| timidu89 explică (pentru haileewatson):

In stirile de azi mentionau ca vrea sa o imparta in doua, cum a fost si Germania mai demult, de vest si est. La ce il ajuta nu stiu... Moldova urmeaza apoi... Mie mi se pare nebun Putin si in stare sa atace si Romania sau alta tara in viitorul apropiat sau mai departat

| SingleForOne a răspuns:

Vor interveni in limita posibilitatilor, insa doar pentru beneficii economice viitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu vor sa intre in (sa declanseze) al treilea razboi mondial. Ukraina nu este in NATO. Nu este indicat sa intervina. Sa stea in banca lor si sa-si vada de zona lor de influenta. Fac foarte bine asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al 3 lea razboi mondial e cel mai rau lucru care s-ar putea intampla. Chiar daca rusia ataca un stat nato, nu stiu daca nato ar sari in secunda 2 sa inceapa un razboi mondial impotriva rusiei

Toata lumea incearca pe toate caile sa evite un conflict global. Este o alternativa de neacceptat.

Poate se va ajunge chiar la sacrificarea ucrainei pentru a evita razboiul total

| timidu89 explică (pentru anonim_4396):

Ucraina e trecuta la pierderi, sa nu urmeze Moldova... ca si acolo avea interese. Daca nu are treaba cu noi ce tot comenta ca nu ii convine ca avem scut antirachete? Din ce am inteles eu au rachete ce nu pot fi detectate de scut rusii. De nu eram in NATO demult ne viola cum vroia. Doar ce e prost sa nu vrea bogatiile din muntii nostri neexploatate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleu nu înjura mă nentule ca nu esti pe maidan, lasa i in pace ei se ceartă ei se împacă, păi da.

| Trixt3r a răspuns:

Rolul NATO este de a mentine pacea globala, ei se implica dar nu militar ci cu sprijin financiar si armament de aparare pentru Ukraina.

Daca Rusia se leaga de NATO, risca sa primeasca uninstall definitiv dar aproape garantat asta ar insemna un razboi nuclear.

| MachesAdi a răspuns:

Nu e in toane bune cu Turcia. Singura teama a rusilor e sa nu intre Ucraina in Nato. D'asta fac ei asa urat.