| iuliana04 a întrebat:

Eu sunt din Republica Moldova. macar ca stiu ca e un site de adolescenti as vrea sa dau interbarea: cum priviti unificarea Romaniei si a Republicii Moldova?

Răspuns Câştigător
| MisterKat a răspuns:

Sincer, nu privesc cu incredere si ochi buni unificarea Romaniei cu Republica Moldova. Sunt alte mentalitati decat in Romania. Daca romanii sunt inapoiati rau la anumite chestiuni, ce pretentii sa mai am la cei din Republica Moldova?! In plus daca am alipi Republica Moldova de Romania am mari saracia, care in Moldova este uriasa, nu zic ca Romania sta mai bine, dar sa ne infundam si mai mult in noroi e deja prea mult! In plus, cei din Republica Moldova isi merita soarta, au ales niste comunisti la putere ani de-a randul, ei au ales ei au avut! Daca mai alipim si Republica Moldova marim numarul de nostalgici comunisti si nu imi doresc ca in Romania sa aiba un regim comunist. De multe ori, moldovenii au fost intrebati daca vor sa se alipeasca la Romania, dar au refuzat, vor sa stea cu Rusia, atunci sa stea cu ea - dovada fiind numarul de vorbitori de limba rusa din Rep.Moldova! In plus, singurele motive pentru care cei din Republica Moldova ar dori alipirea de Romania, sunt cele economice, sociale si interesele proprii ale moldovenilor de ascensiune pe scara sociala (interese proprii), nu motive de tip cultural, etnic, national. Intr-un interviu niste moldoveni spuneau ca se inghesuie sa ia cetatenia romana deoarece vor sa plece in tarile din UE mai usor, au zis ca putin le pasa de Romania! Asa si este! Sunt niste oameni infecti acestia care gandesc in acest fel. Deci sunt total impotriva unificarii Romaniei cu Republica Moldova (fiecare sa-si vada de oala lui si cam atat). PS.De la ce ti-a veni aceasta intrebare? E vreun proiect, lege in Parlamentul din Romania sau Republica Moldova care sa spuna asa ceva?!

10 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Gresit! Nu este un site de adolescenti.Este un site pentru toti. Doar ca adolescentii isi fac mai des prezenta. In privinta intrebarii tale, eu vad unirea Moldovei cu Romania atunci cand Moldova va intra si ea in UE si nu vor mai fi restrictii de nici un fel! Altfel...nu o vad realizabila.Chiar si asa cum am zis eu, termenul este foarte indepartat! Eu m-am lecuit cu aceasta unire cand am constatat ca acest lucru era o dorinta doar a romanilor, nu si a moldovenilor, in afara de un grup restrans de adepti! Romania este blamata si vorbita de rau in Moldova.

| thealchemist a răspuns:

Pai ar fi prost pentru Moldova, Romania se duce in jos, mai bine sa stea in raza de influenta a Rusiei care nu are problemele noastre.

| shadovv a răspuns:

Ar fi cel mai bun lucru pe care romanii ar reusii sa l faca de vreo 10 ani incoace... http://www.youtube.com/watch?v=4dEbgOAcblE

| Ana a răspuns:

E bine asa cum e acum, sa nu se uneasca.

| Rayyy a răspuns:

Nu ar fi rau.happy
Dar ce, se unesc si nu stiu eu? big grin

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-am gandit pana la ora actuala la acest subiect, deci nu pot raspunde.
Site-ul TPU.ro sa stii ca NU este un site doar de adolescenti.
Saluti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O prostie.
Sunt doua tari diferite si ar trebui sa-si vada fiecare de cetatenii ei.
In Romania voi aveti extrem de multe drepturi e profund injositor pentru noi asta!
Primiti burse, locuri in facultati, slujbe fara concurs.
Nu e corect.
Romania a fost si inca mai este un Eldorado pentru voi.Pacat!

| emilia a răspuns:

As vrea ca fiecare sa o ia pe cai separate.sa prospere mica tarisoara Moldova.asa va fi mai bine pentru noi, moldovenii.

| PeculiarAlecsa a răspuns:

Eu o vad ca pe un lucru bun. De ce sa stea fratii separat? Sa fim despartiti de granita cand in mod clar ar trebui sa fim o natiune unita. Cred ca daca ne-am uni ar fi o situatie win-win. "ma scarpini pe spate, te scarpin si eu".
Hei, macar asa voi ati avea leul mai puternic si ati avea o economie stabila.
Tu ce zici?