Întrebare recomandată | Speranta12 a întrebat:

Eu sunt inca la liceu si pana acum nu am iesit din tara deloc. Pentru ca sa ies in Uniunea Europeana ce acte imi trebuie? Dar pentru ca sa ma duc in America, care sunt toate actele pe care trebuie sa le am?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca esti major sau nu.
Daca esti major poti pleca in tari UE cu cartea de identitate. In alte tari sau SUA ai nevoie de pasaport si viza.
Pentru a afla conditiile de calatorie in oricare tara de pe glob poti cauta pe internet cu sintagma conditii de calatorie in... (scrii tara respectiva) si afli mai multe informatii.
Daca esti minor, pe langa actul de identitate, mai ai nevoie si de o declaratie notariala a parintilor si insotitor major.

| DanielIlie a răspuns:

Pentru deplasări în spațiul UE ai nevoie de cartea de identitate valabilă cel puțin 6 luni. Dar foarte important este să stăpânești limba maternă. Drum bun!

| Speranta12 explică (pentru DanielIlie):

Si pentru America, ce acte imi trebuie?

| goguPatent a răspuns (pentru Speranta12):

Viza si pasaport

| AnimeLuverBoi a răspuns:

In ue stiu ca trebuie buletin si in america sa calatoresti trebuie viza si din cate stiu nu te poti muta

| Iubireameamika a răspuns:

In ue iti trebuie doar buletinu in schimb daca ai pasaport esti vazuta mai bine... in america iti trebuie pasaport si viza fara viza nu ai ce cauta. De asemenea cu pasaportu la aeroport iesi din tara f repede fata de cei cu buletin succes

| Numeexistent a răspuns:

Depinde pentru ce te duci acolo?