| olisacre a întrebat:

Eu sunt persoana cu handicap si daca puteti sa imi spuneti daca traseul 449 la RATB din Bucuresti pot sa il fac cu legitimatia mea de handicap, ca am inteles ca este linie preorăşenească.

Răspuns Câştigător
| apocaliptic77 a răspuns:

Printre persoanele scutite de plata taxelor de călătorie se numără:
• copiii cu vârsta sub 7 ani; • veteranii de război, eroii şi urmaşii celor răniţi sau decedaţi în revoluţia din decembrie 1989 - pe baza legitimaţiei speciale eliberată de Serviciul Permise R.A.T.B.; • persoanele cu handicap - se vor legitima cu un document standard eliberat de Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţie a Copilului din fiecare judeţ, respectiv sector din municipiul Bucureşti, denumit Legitimaţia pentru transportul urban cu mijloace de transport în comun de suprafaţă. Primesc legitimaţie persoanele cu handicap grav sau accentuat, asistenţii personali ai persoanelor cu handicap grav şi asistenţii personali profesionişti ai persoanelor cu handicap grav sau accentuat. Toate aceste legitimaţii sunt valabile pentru transportul în comun pe tot teritoriul tarii (indiferent de domiciliu) • toate categoriile de pensionari cu domiciliul stabil în Bucureşti - pe baza talonului de pensie şi a actului de identitate

| olisacre explică (pentru apocaliptic77):

Multumesc,dar nu conteaza ca este linie preorăşenească?

| apocaliptic77 a răspuns (pentru olisacre):

Nu, se specifica doar -ratfeeling beat upparca merge spre Balotesti?)

3 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

In mod normal ar trebui sa ai pe toate autobuzele din oras acces cu aceasta legitimatie la tine. Vezi ce scrie pe ea. Mi se pare ca scrie ca ai acces la toate autobuzele din judetul Bucuresti.