| Ionut_5383 a întrebat:

Eutanasia e legala in Romania?

Răspuns Câştigător
mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Nu. Saptamana trecuta presedintele Basescu a primit o cerere de la cineva suferind pentru a fi eutanasiat, dar a fost nevoit sa o refuze, tinand cont ca era ilegal.

12 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Depinde pentru cine. Animalele pot fi eutanasiate. Oamenii nu, ceea ce uneori poate parea o nedreptate. Totusi se considera a fi crima * pentru cel care executa eutaniasierea si este pedepsita penal.

| Alexandrinaa a răspuns:

Atat de gresit mi se pare faptul ca eutanasia este ilegala in mai multe tari. Ma mir ca atunci se accepta avortul, de parca n-ar fi acelasi lucru, la o adica! Si inca mai rau, pentru ca nimeni nu intreaba embrionul sau fatul daca vrea sa moara sau nu, cel putin in cazul eutanasiei active (injectia letala) esti intrebat tu, sau familia, in caz ca esti inconstient (coma, aparate). Tu ce parere ai? dar gandeste-te ca... Romania in acest caz accepta eutanasia pasiva... ti se pare corect? Ce inseamna asta? Nici oamenii nu stiu! Pasiva: din lipsa de bani, de multe ori oamenii isi scot pacientii din spitale si-i lasa acasa sa moara in chinuri, sau incearca sa-i vindece cu rugaciuni si alte metode, fara a fi supravegheati de medic... iar omul care oricum trebuie sa moara, moare in chinuri. Uite ce greseala mare face aici Romania... si nici nu-si da seama... inconstient, permite eutanasia PASIVA, mult mai condamnabila dpdv moral decat eutanasia ACTIVA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar la animale!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este legala doar pentru animale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu ai voie sa iei nicio viata omeneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca nu e legala la oameni, iar la animale nu sunt sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e legala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa fie legal ca atunci cand ai motive serioase sa poti intra legal in posesia unor pilule care, in modul cel mai decent sa iti suprime viata. Asta este civilizatia; aici religia nu are ce se amesteca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-adevar, in Romania, la fel ca si in multe alte tari, eutanasia nu este legala. Incontestabil, este o problema pe cat de sensibila, pe atat de controversata. Sincer, sunt de parere ca eutanasia este omucidere; dar din pacate mai cred ca statul, societatea civila si toate adunaturile asa-zis bisericesti, sunt raspunzatoare de multe alte forme de omucidere, mai mult sau mai putin odioase si care sunt trecute cu vederea cu multa usurinta si cu mare ipocrizie! Avortul, conform bisericii ortodoxe ar fi cea mai odioasa forma de omucidere, totusi preacinstitele fete bisericesti nu se mai prea obosesc sa lupte impotriva avortului. Intoxicarea pe toate caile, la care omul de rand este expus cu buna stiinta si cu intentie criminala, iar apoi nepasarea cu care se asista la agonia muribunzilor care oricum nu mai au nici o sansa macar de ameliorare, de supravietuire nici atat le consider ca fiind forme mai odioase de omucidere. Concluzia mea este că de la calai nu poti astepta mila, ei doar ucid, fara mila si deci fara eutanasie. Alexandrinaa, cu tot respectul, a asista pasiv si cu multa indiferenta si mare ipocrizie la agonia unor muribunzi, nu este eutanasie pasiva, ci este cel mai barbar si inuman tratament. Si cel mai trist lucru este că acesti calai barbari, se prevaleaza tocmai de principiile moralei crestine si de respectul fata de Cel care ne-a dat viata. O, ce bine ar fi de-ar avea macar un strop de frica și de respect fata de Creator, dar nu au. Ei nu au decat doua unitati de masura, una pentru omul de rand si alta pentru ei, cei sus pusi; pentru astfel de calai, ar fi justificat Iadul, unde chinurile sunt vesnice, dar eu cred ca Dumnezeu, in marea lui mila si bunatate, le va acorda eutanasia, cea pe care ei nu s-au indurat s-o acorde unor bieti muribunzi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici acum, in 2010, nu e legala. Din pacate. Primitivilor care nu sunt de acord cu eutanasia le recomand o vizita la biblioteca. Si mai scutiti-ma cu motivele religioase. In lumea asta sunt 1. 000 de credinte. A mea permite eutanasia. Dar sa-i privezi pe toti de o moarte in demnitate, lipsita de suferinta, e total stupid.

| ramonazaha a răspuns:

nu

| nc a răspuns:

nu