| LanguageMaster a întrebat:

Executorii judecătorești sunt mai bine remunerați decât judecătorii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Executorii judecatoresti nu sunt salariati precum judecatorii, ei obtin venituri din executarile pe care le fac si venitul lor lunar nu este fix. Judecatorii primesc salarii, conform instantei, functiei si vechimii.
N-am vazut o statistica privind venitul mediu, lunar sau anual, al executorilor si judecatorilor. Posibil ca unii executori sa castige mai mult ca unii judecatori, mai ales ca judecatorii din instantele inferioare si la inceput de cariera.