Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Exista o lege care sa ma oblige la plata energiei termice in cazul in care nu detin calorifere?
Cred ca e vorba de caldura care trece prin tevile care trec prin casa scarilor!
E corect sa platesc caldura de care nu ma folosesc?
Noi ne incalzim cu sobe de teracota, dar sunt vecini care au si incalzire termica!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare proprietar trebuie sa plateasca cota-parte din cheltuielile comune, inclusiv pentru incalzirea de pe coridoare sau alte spatii comune, conform L.230/2007, privind asociatiile de proprietari.

| mgtow a răspuns (pentru Ioandelasal):

Acum daca apartamentul care e gol in Romania nimeni locuind in el si nu mai primesc caldura trebuie sa platesc taxa? Mai dai in masa de hoti.

| Fatamuntilor explică (pentru Ioandelasal):

Sunt niste legi absurde...Am doar tevile care trec prin bucatatarie.Vecinii de deapupra noastra, desi putea foarte bine sa le scoata pe casa scarii!
Ar mai fi si tevile de pe scara, dar si alea sunt izolate!

| Ioandelasal a răspuns (pentru mgtow):

Pentru spatiile comune trebuie sa platesti.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Dura lex, sed lex!

| Androphyla a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pentru ceea ce au facut ei, aveau nevoie de aprobare de la tine si tu trebuia sa ii taxezi la propriu pentru ca practic le detii tevile.winking Deci tu ar trebui sa primesti bani de la ei.

13 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi legea numărul 230/2007,
http://www.dreptonline.ro/legislatie/asociatii_proprietari.php
Statul mereu se va îngriji să plătim!
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.hotnews.ro/......-10-30.htm
un link ce te poate lamuri
O seara buna:)

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Multumesc de link, dar nu am fost debransata! Nu am avut vreodata calorifere!
Vecini de deasupra ne-au rugat sa treaca cu tevile cand s-au bransat la caldura!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA trebuie sa platesti. Asta e

| raresandrey a răspuns:

Da.N-ui corect dar nu ai ce face, asta este

| restroccck a răspuns:

Da

| Word89 a răspuns:

Da exista o lege care te obliga.

| adrianls a răspuns:

Vei plăti încălzirea spațiilor comune, și căldura pentru țeava care îți trece prin apartament.