| Lovelypeaches100 a întrebat:

Exista pe undeva regulament pentru scoala online? Ce are si ce nu are voie un profesor/elev? Poate scoala sa aiba regulament separat?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Concret, spune ce problemă te doare?

| PainTech a răspuns:

Te referi la statutul elevului / legea educației? Le găsești pe Google.

O școală poate avea (și de obicei are) regulament propriu DAR regulamentul respectiv nu poate încălca legile (inclusiv statutul elevului).

Ce problema ai mai exact?

| Lovelypeaches100 explică (pentru PainTech):

Imi e frica sa nu faca vreun profesor un abuz de putere. Eu am inteles din mai multe surse ca nu sunt obligat sa imi bag camera la orele online. Totusi foarte multi profesori se crizeaza ca trebuie sa avem camerele pornite tot timpul. Profesoara de matematica s-a crizat rau. Foloseste doua camera cum altfel ar fi si normal, ca sa-si arate fata si sa ne arete si ce scrie (pe langa asta, filmeaza cu caloriferul si nu vedem nimic din ce scrie oricum) si-a scos camera de pe fata pe motiv ca trebuie sa incarce telefonul. Si si-au scos si cativa colegi camerele si a inceput sa urle pe ei, ca cica ea nici nu este obligata sa aiba doua camere (dar efectiv toti profesorii au doua camere). In fine, acestei femei ii place sa se crizeze si cand mergem la scoala fizic. (Unul dintre sutele profesori care nu au ce cauta la catedra). Am pus intrebarea de mai sus, pur si simplu ca sa stiu ce drepturi am in perioada asta. De ex: pot sa beau apa? Pot sa mananc un snack cv? Pot merge la baie fara sa ma cer? Chestii de astea (stiu ca depinde de profesor). Am multe patanii cu profa de mate, ii un pic ipocrita, dar nu spun aici ca ar lua o vesnicie.

| PainTech a răspuns (pentru Lovelypeaches100):

Sanctiunile ce pot fi aplicate elevilor sunt:

a) observatie individuala;

b) mustrare scrisa;

c) retragerea temporara sau definitiva a bursei de merit, a bursei sociale, " Bani de liceu", a bursei profesionale;

d) mutarea disciplinara la o clasa paralela din aceeasi unitate de învatamânt;

e) preavizul de exmatriculare;

f) exmatriculare.

=====
Pe scurt : nu poate să te dea afara de la oră, nu poate să îți pună absența dacă tu ești prezent, nu poate să îți pună notă mică ca pedeapsa.

Din nefericire există și nebuni. Lasă-i să se crizeze.