| micurutza2005 a întrebat:

Exista posibilitatea ca un copil sa plece in strainatate doar cu unul din parinti, daca celalalt parinte nu isi exprima acordul pentru. asta?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Copii sub 14 ani pot pleca din tara daca sunt trecuti pe pasaportul parintilor sau pasaport individual cu mentiunea ca este valabi 3 ani. Cei peste 14 ani pot calatori cu buletinul. Poate sa plece cu unul dintre parinti, la vama este necesara o copie a sentintei de divort, prin care ar trebiu sa existe un paragraf ca, copilul este incredintat persoanei care-l insoteste in calatorie, existand si originalul pentru o comparare cu xeroxul, aceasta conform legii liberei circulatii intrata in vigoare in martie 2006.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu se poate. Este obligatoriu acordul scris la notariat al celuilalt parinte.

| Bacemi a răspuns:

Nu se poate decat daca se pronunta divort intre cei doi si se stabileste prin notariat ca acel parinte are acest drept. Stefan ti-a explicat mai bine. O zi buna.

| mariazet45 a răspuns:

Da. Exista posibilitatea ca un copil sa plece in strainatate doar cu un parinte daca parintii sunt divortati sau daca copilu e nascut dintr-o relatie de concubinaj, in ambele cazuri numai daca acel copil a fost dat spre crestere si educare parintelui care pleaca cu el. Hotarea judecatoreasca trebuie sa fie definitiva si irevocabila si supralegalizata. Apoi tredusa in limba tarii respective. Cu certificatu de nastere si hotararea judecatoreasca poti sa faci pasaport copilului si pleci legal din tara.

| zantedeschia a răspuns:

Nu, trebuie acordul lui. Legea romaneasca, asta e.

| Aliyaa a răspuns:

Nu credhappypentru trebuie acordul ambilor parinti si o foie la notariat prin care parinti sunt de acord ca copilul sa plece.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric Nu. E nevoie de acordul ambilor parinti si asta se face la notariat.Cu semnatura ambilor si cu buletin, certificat casatorie,, etc.