| adrianpetrican a întrebat:

Exista riscul ca patronul sa nu ma plateasca daca m-a anagajat?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista, insa poti sa-l dai in judecata pe timpul cat esti angajat. Esti scutit de taxa de timbru si taxa judiciara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai contract semnat?
Daca da, este obligat sa te plateasca, scrie in contract salariul pe care l-ai negociat si pentru care ai semnat.
Daca nu te plateste, poti sa il dai in judecata.
Daca nu ai vreun contract si doar lucrezi la negru poti sa iti iei adio.

| NotNamed a răspuns:

Da.

| DaniTDCI a răspuns:

Daca esti angajat cu acte in regula iar acesta nu iti plateste salariul, il poti da linistit in judecata, sincer, ma indoiesc de faptul ca un angajator sa isi riste domeniul atat de mult pentru un salariat incat sa nu il plateasca.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai semnat contract de munca legal, nu are cum sa nu te plateasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic, da. Practic e o frica nefondata. El te-a angajat si e interesul lui să te țina acolo. Plus ca il poti trage la raspundere imediat. Se va ține de contract.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ai contract facut si un exemplar la tine. Ca s-au mai vazut cazuri in care s-a semnat contract intr-un singur exemplar care a ramas la patron. Patronul nu a inregistrat contractul la ITM si l-a facut disparut.
Dar si fara contract poti dovedi cu martori. Dar intai trebuie facuta plangere prealabila la firma si ITM.

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, dar, poti sa demisionezi, FORTAT (fara preaviz) si apoi sa il si dai in judecata pentru neplata salariului