| viorea a întrebat:

Exista un model sau un formular tip pentru a face o plangere la politie impotriva unui individ care mi-a furat din bunuri proprietate privata? Trebuie sa depun plangere, dar nu as vrea sa-mi dicteze politistul formularea.
Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

Furt:

FORMULAR TIP 3 (se obtine de la sediul serviciului si se completeaza faţă – verso;

Dovada eliberată de organul de poliţie la care s-a înregistrat declaraţia de furt. În cazul dovezilor eliberate de autorităţile străine, va fi prezentată şi o traducere efectuată de un traducător autorizat;
http://www.prefecturailfov.ro/eliberarea_si_evidenta_pasapoartelor.php
Altceva nu am gasit, dar ai putea suna sa te interesezi.

2 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Nu cred ca accepta sa ii duci plangerea facuta de dinainte.Si eu am vrut sa fac asa cand mi s-a furat telefonul...si mi-au spus sa ma duc la sectie...acolo sa scriu plangerea.Stiu... e nasol cand iti dicteaza de parca ai fi copil de clasa a 2-a ce invata sa scrie dupa dictare... fara sa stie cand sa puna punct sau aliniat nou.

| email a răspuns:

Hei,
Uite ce am gasit pe net. Poate te ajuta
http://www.romaniacurata.ro/......au-denunt/