Întrebare recomandată | BloodyRock a întrebat:

Exista vreo categorie de arme (neletale) pe care le poate detine in mod legal o persoana minora? happy

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe care sa le poata detine exista, de exemplu cele prevazute in L.61/1991, cu exceptia celor prevazute in anexa la legea armelor si munitiilor, nr.295/2004, dar nu le poate purta legal in anumite locuri publice sau la diverse evenimente.

| Andrei7520152 a răspuns:

Spray cu piper. Spray-ul paralizant am inteles ca e ilegal. Nu stiu daca se aplica si la minori. Nu sunt cunoscator, deci nu te pot ajuta cu mai mult (ask google: http://forum.softpedia.com/lofiversion/index.php/t753312.html). Cel mai sigur intrebi un jurist pe aici si poate te va ajuta. Oricum, legile de autoaparare din Romania nu favorizeaza ceteatanul agresat ci mai degraba infractorul.

dar crezi ca esti destul de responsabil sa porti un spray? te poti alege foarte rau daca o folosesti iresponsabil (indiferent daca tu consideri ca a fost sau nu autoaparare)

| BloodyRock explică (pentru Andrei7520152):

In afara de spray, exista ceva asemanator cu o arma reala (cum sunt cele airsoft, dar astea sunt interzise minorilor) si care sa fie legal in locuri publice (pe strada de exemplu)?

| Andrei7520152 a răspuns (pentru BloodyRock):

Nu stiu. nu cred, pentru nici ca adult nu prea poti lua o arma pe bune, fie ea si neletala, pentru ca legile din Romania sunt mai bizare. cu spray-ul nu poti intra in scoala, dar cred ca o poti purta pe strada. Intreaba pe cineva cunoscator

Airsoft nu sunt pentru autoaparare. Decat daca iei pistolul si dai fizic aluia in cap cu ea laughing

| BloodyRock explică (pentru Andrei7520152):

Stiu ca airsoft nu sunt pentru aparare. ma refeream la faptul ca vreau sa arate ca un airsoft. si nu vreau doar pentru autoaparare big grin

| Andrei7520152 a răspuns:

Mai multe aici: http://edeir.ro/este-legal-sa-detii-un-spray-paralizant.html

intamplator am gasit urmatoarea intrebare pe yahoo answers.

de genul 'bre junior; faci 17 ani. vrei un xbox sau un shotgun?' :))

http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20130731162034AAqUU0O

| BiuL a răspuns:

Daca mergi la un magazin de vanatoare poti sa iti iei un spray lacrimogen si n te intreaba nimeni nimic, dar daca il folosesti si celalalt cheama politia vei fi acuzat de port ilegal de arme.

| Vvistula a răspuns:

Normal ca exista, nu te-ai dus vreodata la raionul de jucarii sa iti alegi una.

| FrumoasaTa a răspuns:

Nu cred

| Lorodana a răspuns:

O bata de baseball :d

| bunelutu a răspuns:

Toate letale
si cu un fermor te poate omora etc

| Darker a răspuns:

Pusti cu bile, spray lacrimogen

| Eu_Alex_1997 a răspuns:

In mod legal nu.Imi pare rau

| BloodyRock explică (pentru Eu_Alex_1997):

Si mie imi pare rau...