| anonima3389 a întrebat:

Exista vreo problema daca imi dau demisia in prima zi de munca? trebuie sa lucrez in perioada de preaviz? mentionez ca sunt in proba 15 zile si am inteles ca nu mai trebuie sa stau in preaviz daca sunt in proba si cer demisia.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti in perioada de proba nu exista nici o problema si nu trebuie sa respecti perioada de preaviz, doar faci o notificare in scris.

| alessia5158 a răspuns:

„Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia"

"Oricand pe parcursul perioadei de proba, salariatul poate demisiona, imediat, fara a trebui sa acorde termen de preaviz angajatorului, cu singura conditie de a transmite angajatorului o notificare scrisa in acest sens."

" Pe parcursul perioadei de proba salariatul beneficiaza de toate drepturile prevazute in contractul individual de munca al salariatului, contractul colectiv de munca aplicabil angajatorului, regulamentul intern; perioada de proba constituie si vechime in munca"
--- vezi sursa :http://pro-legal.ro/......at-stiute/