| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo sansa sa scape Coreea de Nord de comunism in acelasi mod ca Romania (adica prin revolutie si sa iasa oamenii in strada ca la noi la Timisoara) sau sa ii ajute alte tari sa scape (cum ar fi America de care se si vorbeste ca ii ataca)?

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mnu
spre deosebire de Romania comunista ei chiar nu au acces la nicio informatie externa.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nici noi nu aveam deloc sau cel putin aproape deloc, dar macar ieseam mult mai des din tara, de exemplu la jocurile olimpice sau la fotbal (nationala ei echipe ca steaua), actori la teatru etc. Poate nu stiu prea bine, nu eram nascut atunci.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dar mai exista vreo tari izolata de lume asa ca si coreea denord?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prima consecință a schimbării regimului va fi că cele două, nord și sud se reunesc. Rezultă un tigru asiatic care posedă arma nuclearăl la care nu va renunța, în coasta Japoniei. Astfel cei dinafară nu se grăbesc să provoace o asemenea schimbare.
Sud coreenii și cei din nord care au acces la informație sunt singurii care pot avea un interes mai mare și o dorință de reunificare a țării, find aceeași naionalitate, acelaș popor despărțit artificial în două.
Astfel cheia este informația, care la nord este blocată, interzisă. Nu numai oamenii înșiși ci chiar ea, informația. Aceasta nu va putea dura la nesfârșit, chiar la cel mai lipsit de libertate popor, așa cum este cel din nord. CD-uri, telefoane mobile, clandestin educă. Elitele nu sunt omogene, au loc și în cadrul lor schimbări de mentalitate. Ca și la noi în timpul dictaturii comuniste, există două versiuni ale adevărului, protaganda oficială, și ceea ce gândesc efectiv oamenii. Poți să pedepsești cu moartea sau cu lagărul de concentrare dizidența, dar nu poți asta cu toți și la nesfârșit, fără să ții cont de cele ce se întâmplă în lumea diin jurul țării tale. Toate acestea vor duce la un deznodământ, mai devreme sau mai târziu. Economia țării depinde enorm de China, și își pot permite multe, dar nu chiar orice,

| Drimmero a răspuns:

Doar cu ajutor extern, dar nimeni nu risca un razboi mai ales cu un adversar precum King Kong Jung ala.

| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Evident ca nici nu are rost sa incepi un razboi mondial pentru un nebun. Asta e tot ce ne mai trebuie: un razboi. Doamne fereste!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sansa exista, cum exista orice alta sansa la orice in lumea asta. Problema este la probabilitatea acestei sanse, care este foarte mica.

Legat de alte tari... da, probabil ca da. Daca toate s-ar pune de comun de acord sa faca asta. Dar mai este pana acolo.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Sa se uneasca toate tarile? Rusia niciodata nu se va uni cu Rusia, sau este extrem de greu.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Dar ce asteptari ai cand va muri si ii va lua altcineva locul? Va arata altfel tara? Oamenii vor mai fi la fel de spalati pe creier?

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am gandit si la asta... nu stim, sper sa nu bage pe altcineva tot ca el.

Legat de tari, am zis ca poate daca toate ar fi de acord sa faca ceva in legatura cu asta, sa nu inceapa dupa certurile intre ele.

| siriusblack98 a răspuns:

Partea cu revolutia in Coreea de Nord iti zic din start ca pica. Micul gras de la conducere a luat exemplul fiecarei tari care a iesit din comunism, a stat si a urmarit greselile fostilor lideri comunisti (inclusiv Romania despre care a si vorbit) si s-a asigurat ca isi ia masuri de protectie suplimentare. Omul a amenintat deja ca daca populatia se rascoala impotriva lui, isi va bombarda propria tara in cazul in care armata nu face fata sau se impotriveste lui asemenea civililor. Dar oricum nu se va ajunge acolo. Oamenii aia sunt spalati pe creier din primii ani de viata.

| Drimmero a răspuns (pentru siriusblack98):

Nu e prost deloc, e doar nebun, stie ca orice gafa va face populatia s-ar putea destepta, dar cumva se bazeaza si pe faptul ca sunt prea spalati pe creier.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am zis ca ar fi prost. Individul este un mic geniu nebun intr-adevar. Oricum este si constient ca nici nu va fi atacat de vreo tara prea curand. Singurii care ar avea curaj sa atace Coreea de Nord cu scopul eliberarii oamenilor de comunism, ar fi SUA. Totusi daca SUA ar porni razboi impotriva Nord Coreenilor, ar avea de aface atat cu China cat si cu Rusia si aliatii acestora. In alaturarea SUA ar intra desigur Japonia, India (care asteapta demult razboi cu China) Coreea de Sud si toate tarile membre NATO. Pagubele unei astfel de confruntari ar fi absolut inimaginabile. Asa ca eliberarea din exterior a Coreei de Nord nu este rentabila din nici un punct de vedere iar Kim Jong Un este constient si profita de acest lucru, singura lui grija ramanand spalarea pe creier a propriilor oameni. Anyway, nimic nu tine la infinit iar mai devreme sau mai tarziu dinastia Kim o sa pice.

| Drimmero a răspuns (pentru siriusblack98):

Cu siguranta o sa cada si regimul comunist de acolo, au cazut ele imperii, deci totul e posibil

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Nu este rentabila eliberarea coreei de nord, dar sa nu ne trezim ca apasa nebunul ala pe buton si da drumul la racheta. Tu iti dai seama ca poate sa distruga chiar si jumatate de glob o asemenea racheta cum au ei?

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa faca asta niciodata atata timp cat nu este presat de situatie pentru ca ar insemna sfarsitul Coreei de Nord. Si ma indoiesc ca poate sterge jumatate de glob cu o balistica sau o nucleara cum au ei. Am citit ce arsenal si ce potential de distrugere au. Maxim un oras de dimensiunea Bucurestiului poate sa il stearga cu o singura racheta.

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

Dar cam cati oameni (in procente) crezi ca vor muri daca o tara ii va ataca? La cat de inarmati sunt, cred ca omori pe cine gasesti daca ii ataci. Din tara aia probabil nu va mai ramane nimic dupa un posibil razboi. Si oricum la cat de spalati pe creier sunt si de in urma cu viata normala, cultura etc., va dura foarte mult pana cand isi vor reveni.

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt deosebit de inarmati fata de alte tari cu o economie cat de cat. Mai ales daca te informezi la ce au in dotare o sa vezi ca au multe arme/avioane/tancuri foarte, foarte vechi. Au ramas cu rebuturile Rusiei. Soldatii lor sunt prost echipati si majoritatea sufera de malnutritie. E greu de estimat cati oameni ar muri daca vreo tara ar ataca Coreea de Nord. Cum am spus si mai sus daca o sa citesti, un razboi contra Coreei de Nord ar insemna un razboi contra Rusiei si al Chinei plus aliatii acestora. Tocmai din cauza asta nici o tara nu va ataca direct Coreea de Nord. Singura sansa pentru a scapa de comunismul de acolo, este fie sa se autodistruga, fie o assasinare de stat (atat a liderului cat si al mostenitorilor + subalternii loiali in grad).

| anonim_4396 explică (pentru siriusblack98):

"ar insemna un razboi contra Rusiei si al Chinei". Asta pentru ca Rusia si China sunt dusmanii SUA sau pentru ca ele sustin comunismul din Coreea de Nord?

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul de fata ar fi putin din fiecare. Ambele China si Rusia profita foarte mult de faptul ca (,) Coreea de Nord are interdictii masive din partea USA in ce priveste exportul si importul de absolut orice. Singurii care fac comert cu ei (inclusiv de muncitori) sunt chinezii care sunt aliati declarati si Rusia care importa tot ce se poate din Coreea de Nord, mai ales carbune. Iar pentru acele resurse ii plateste in arme si echipamente militare vechi de 3 decenii. Distrugerea Coreei de Nord ar inseamna o pierdere masiva pentru Rusia si China.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu a ieșit nimeni în strada, nu a existat nicio revoluție. Tampenii.
Au murit oameni pe bune intr-o scena de teatru.
Suntem în 2020, eu cred ca cineva o sa intervină la un moment dat pentru ei.
Au mai scăpat persoane de acolo, care cer ajutor în sensul asta.
Dar, trebuie sa existe pârghii si in interior, coreeni trebuie sa creeze manevra.
Dar e foarte delicata treaba, ma refer la ajutorul extern.
Nu te riști sa ajuți când vine vorba de comunisti, ei sunt în stare sa-si utilizeze respectivele arme nucleare chiar dacă se autodistrug.
Comuniștii sunt retardati, oricât de inteligenți sau de talentați sunt, tot retardati raman. happy

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu se poate ca la noi, pentru că lor li se bagă în cap că la ei se trăiește cel mai bine și celelalte țări le vor răul și astfel ei nu au niciun motiv să se revolte, unde mai pui că acolo îi împușcă mult mai ușor dacă încalcă regulile.

SUA nu îi atacă pentru că e prea riscant, însuși locuitorii ar lupta împotriva SUA pentru că lor o să li se zică că americanii le vor răul, plus că coreenii au și ei tot felul de bombe pe care le pot detona chiar la ei în țară dacă văd că vin prea multe trupe americane și totul e oricum pierdut, și locuitorii ar fi mai degrabă exterminați decât eliberați.

Dar poate în viitor o să apară o portiță de scăpare, să sperăm.

| Jus7t a răspuns:

Dacă nu au acum o șansă asta nu înseamnă că nici în viitor nu o să aibă, sper să iasă din comunism, chiar dacă nu am pe nimeni acolo tot aș vrea o schimbare pentru oamenii ăia.