| AlexDorinel a întrebat:

Făceau mai mult sex și se distrau mai mult copiii de acum 40-50 de ani fata de cei de acum?

Statisticile spun că înainte oamenii erau mai distrați, mai sociali etc, dar acum avem mass media care îi prostește pe oameni. Vreau și părerea voastră.

28 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu se facea atat sex ca in ziua de azi.
Acum 40-50 de ani erau controale ginecologice in licee si fetele erau permanent verificate de medicul ginecolog, iar daca erau prinse ca aveau sex, puteau sa fie exmatriculate.
Extrem de rar se auzea de vreun caz, undeva pe la tara, cu vreuna care scapa necontrolata si apoi aparea cu burta mare, dar daca ea era minora, barbatul era gasit si pus direct in puscarie.

Nici femeile mature (atat cele nemaritate cat si cele casatorite) nu scapau de asemenea controale la servici, ma refer chiar mai recent, acum 35-40 de ani, cand eram obligate odata la 2-3 luni sa facem control ginecologic ca sa nu fim gravide si sa facem avort pe ascuns, ca era pe vremea comunismului si faceai puscarie pentru un avort provocat.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aceea era copilarie totusi, fiindca copii si adolescentii erau educati cat de cat acasa, la scoala, erau controlati si pedepsiti...
Astazi, este doar golaneala si curvaraseala, cu copii de 14-15 ani care fac sex nestiind nici cele mai elementare lucurui de protectie.
Romania este oaia neagra a Europei, cu cel mai mare numar de fetite gravide si infectati cu boli, cu transmitere sexuala.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ti-am mai spus ca vorbesti in necunostinta de cauza!
Esti taman pe dos cu ce se intampla in vest, in special in vestul Europei, adica: America, Canada chiar si Australia, unde educatia sexuala se face la scoala, unde copii sunt sfatuiti si invatati sa foloseasca prezervativul...

Răspuns utilizator avertizat
| felixf a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamna draga, in mediile sarace din Romania se facea incepand de la varsta de 11 ani. In mediile de rromi, tot asa se facea cam tot de la accea varsta. Nu incercati sa minimalizati acest lucru daca nu cunoasteti situatia. Se refera omul la sex nu la a ramane in sarcinata. Prezervative se aduceau din Ungaria, Germania, Bulgaria si intreg sistemul comunist.

Răspuns utilizator avertizat
| sofiaaaa001 a răspuns (pentru Violleta2022):

Wow, chiar e interesanta chestia asta, nu am mai auzit asta pana acum! si pana la urma, nu zic ca era neaparat mai bine cum era atunci de nu aveai intimitate deloc si erai chiar exmatriculata in caz de ginecologii te prindeau ca faceai sex si toate chestiile alea dar sincer, nici ca in ziua de azi cand de la clasele 1-4 abia copilasii aia de invata ce e ala subiect si predicat sa ii auzi pe afara cum aduc vorba de sex si vorbesc extraordinar de vulgar, iar din gimnaziu chiar am auzit si stiut cazuri personal, de fete care incepusera sa faca sex si sa umble aiurea cu golani, mi se pare de neconceput. Nu mai exista copilarie si inocenta in ziua de azi, si de fapt de cativa ani buni incoace, si sincer e si vina parintilor ca si-au lasat copiii de capul lor sa faca ce si cand si cum vor ei.

| felixf a răspuns (pentru AlexDorinel):

Asta de unde ai scos-o? Priveste India! Priveste alte medii din Romania care au multi copii si carora nu le pasa ca sunt 10 copii, primesc alocatii pentru acesti copii si se descurca. Sex fac oamenii care nu stiu ca exista si altceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Bineinteles ca este vina parintilor, care sunt din ce in ce mai ignoranti si superficiali, chiar si cu copii lor.
Apoi, lipsa educatiei sexuale este inadmisibila, atat acasa cat si la scoala.
Daca parintele este unul cu ochelari de cal, ca sa nu-i spun prost sau limitat, atunci scoala ar trebui sa-i educe cu forta, ca-i vital sa educi copilul ala, inca de la 12-13 ani, despre organele lui sexuale si igiena personala, despre aparatul reproducator si reproducerea umana, despre riscurile sexului fara protectie si prezervative samd. Daca in comunism, faceam noi ora de biologie si aveam asemenea lectii, de ce mama naibii, acum nu se reintroduc?
Pacat ca romanii prefera sa traiasca fara educatie si fara bun simt, fiind considerati cei mai prosti din Europa.
Acolo nu se pune nici un pret pe inteligenta pe oamenii capabili, pe promovarea si sustinerea lor, cei capabili pleaca din tara sa-si faca un viitor mai bun, iar cei incapabili raman in tara sa frece colturile blocurilor, ascultand manele la maxim, spargand seminte si vorbind vulgar cu fiecare persoana care trece pe langa ei.

| sofiaaaa001 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt total de acord cu tine, dar totusi eu una, din propria experienta cel putin cred ca tot subiectul asta mare si lat care cuprinde si sexul si in sine, si protectia, si igiena, si bolile cu transmitere etc tot ce cuprinde acest intreg subect, este un topic EXTREM de tabu in randul parintilor si a profilor si a adultilor in general care ar trebui sa faca o anume educatie pe domeniu asta in scoli si licee si acasa la urma urmei. Vorbind despre cazul meu personal, nu a fost nimeni din familia mea (sau scoli/licee pe unde m-am dus de-a lungul anilor, Romania sau strainatate) care sa imi fi zis macar 5% despre chestiile astea, deci a trebuit practic sa aflu despre toate astea de una singura si sa ma educ singura, pentru ca 3 femei adulte din viata mea, mama si surorile, nu au avut niciodata genul ala de discutie cu mine, si am sentimentul ca multi alti tineri au aceeasi problema, cand parintii si familia si nici scoala macar nu ii invata despre asta. Deci, nu numai ca parintii needucati de fel isi lasa copiii de capul lor in viata inca de mici, nu le ofera o educatie sexuala asa macar de baza, dar nici scoala nu are dorinta sa le ofere tinerilor educatia asta. Intr-un fel toata lumea e constienta ca nu exista vreun fel de educatie sexuala in randul tinerilor, dar nici nu face nimeni nimic in legatura cu asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Educatia se face acasa, de catre parinti si intr-adevar romanul este prost si incuiat, fiindca refuzand sa vorbeasca despre aceste subiecte delicate, inseaman sa-ti condamni copilul la riscuri, din prostia ta.
Nici mama sau surorile mele nu au vorbit cu mine, dar am fost interesata si am cautat carti despre acest lucru, am citit si m-am documentat, fiindca pe vremea aia nu exist internet, computere si atatea articole si studii medicale cate sunt azi, la indemna tuturor.
Eu mi-am educat copii taman pe dos de cum au facut parintii mei, acordandu-le toate libertatile din lume, dar explicandu-le cu ce risc vine fiecare. Inca de mici, i-am invatat ca spalatul zilnic pe corp si la poponet (inclusiv a organele sexuale) este un lucru normal si sanatos, eliminand transpiratia si secretiile corpului.
cand s-au marit le-am explicat functiile organelor sexuale si mai tarziu, le-am pus in mana carti despre organele sexuale si reproducere. Au fost suficient de norocosi sa ne permitem un computer in casa foarte devreme si acces la internet, apoi invatand in occident au primit educatie sexuala si la scoala, asa ca, azi sunt adulti in toata putearea cuvantului, sanatosi si cu partneri stabili, de viata.
Asadar, ce doresc sa-ti spun este ca DEPINDE DOAR DE TINE cum iti educi copii (cand ii vei avea)!
lasa rusinea la oparte, fiindca corpul nostru este unul normal si sanatos, pe acre trebuei sa-l cunoastem si sa-l intretinem foarte bine. Explica-le si ai rabdare cu ei, fiindca educaia se face cu rabdare si control nevazut, fiindca nimanui nu-i place sa aiba reguli stricte, dar daca ii explicii cauzele si riscurile, ai sanse sa inteleaga si chiar sa te asculte.

Inca ceva, mare, extremd e mare pacat este ca se pierde atat de mult timpinutil pe FB< Instagram, tikTok si Youtube in loc sa se citeasca pe internet, studii si lectii despre anatomia corpului uman, despre propriul organ reproducator, despre reproducere, igiena si protectie. Pacat ca azi sunt la dispozitia copiilor aceste informatii si ei prefera sa piarda timpul pe lucuri inutile.

| sofiaaaa001 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt total de acord, absolut cu tot ce ati spus mai sus si inclusiv cu educatia oferita copiilor dvs, au avut noroc sa creasca cu o mama deschisa la minte care sa le ofere informatiile astea de baza si necesare pana la urma in viata de zi cu zi. Eu am abia 18 ani si cam tot ce stiu in momentul de fata despre domeniul asta al educatiei sexuale, igienii feminine si tot ce tine de topicul asta, am invatat de una singura. Si da, cu siguranta voi stii sa le explic viitorilor mei copii genul asta de lucruri ca sa fie informati despre propriul lor corp si tot inca de mici, mi se pare foarte bine si chiar recomandat sa fie invatati de mici, pe parcurs, despre tot ce tine de corpul lor. Din pacate pot sa zic ca recent mi-am dat seama ca am crescut intr-un mediu cu o gandire destul de limitata si comunista.
Si da, legat de Instagram, Facebook unde tinerii isi irosesc viata dand scroll zi si noapte pe un ecran fara sa isi foloseasca internetul intr-un scop util (cu unele exceptii bineinteles, nu toata lumea e la fel) sunt 100% de acord. Dar mai si depinde de vointa fiecaruia acum, eu una personal am aflat in ultimii 2-3 ani de pe tiktok in principal, multe lucruri folositoare despre epilare, folosirea unui tampon, cum sa iti pastrezi igiena, chiar si sfaturi de educatie sexuala si multe altele, pentru ca altfel nu ar fi fost nimeni altcineva sa ma informeze despre chestiile astea din pacate, acasa, sau la scoala nici nu mai vorbim.

| Violleta2022 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Nu mai spune ca ai fost crescuta intr-un mediu cu gandire comunista, fiindca in comunism se facea educatie sexuala in scoala, in clasa aVII-a!
Spune ac nu ai fost educata sexual din cauza limiatrii intelectuale a parintilor tai, fiind in realitatea, aceste este motivul.
Eu sunt mai mare decat parintii tai odata ce copii mei au 30 si respectiv 33 de ani, si pot confirma ca am invatat la scoala generala despre educatia sexuala, in plin comunism si am avut acces la biblioteca la carti despre educatia sexuala. Imi aduc si azi aminte cartea ADOLESCENTUL care avea absolut totul explicat in ea, de la igiena pana la protectie sexuala. Si asta era una din multe carti disponibile in bibliotecile judetene si orasenesti, ca de acolo imprumutam carti, pe vremea aceea cand nu existau computere si internet.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

In orice caz, tu poti invata ceva din asta, sa-ti educi copii inca de mici si sa le explici, ceea ce tu nu ai stiu la varsta lor, dar ai fii vrut sa stii.
Evident ca iti va fi rusine, dar sa nu uitam ca suntem oameni si ca toti avem cuc si pasarica, ca toti ne nastem si suntem conceputi prin aceeai metoda de reproducere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dorinele mama, esti snob, daca tu gandesti ac toti australienii sunt gunoireri, fiindca nu invata. Aici se invata, se face carte, se munceste si se castiga bine, fiindca australianul pune mana la munca nu-i ca trantorul puturos de roman, care prefera sa stea pe banii parintilor si bunicilor.
Aici se pleaca de acasa pe la 16-17 ani si ar terbuiis a vii aici sa-i vezi prin magazinele alimentare si marile malluri cum pun marfa pe raft, cum stau la casa, cat sunt de muncitori, compaari cu putorile din Romania, care stau cu gunoil la nas si cu sula in gura, ca asa se considera mai desptepti, cand injura si vorbesc vulgaritati.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Sigur, de ce nu?
Odata ce vrea sa invete si este constiincios, mergand dimineata la scoala si dupa amiaza sau in weekend la munca.
Este decizia COPILULUI in acest caz, nu a parintelui doar ca ei sunt cei caree vor sa fie pe picioarele lor nu pe spinarea parintilor cum fac copii din Romania.

Hai sa nu discutam si de lumea a 3-a ca pikistan, india si alte tari unde nevasta unui farte este obligata sa se culce si cu ceilalti frati ca sa-i satisfaca pe toti, dormind claie peste gramada in aceeasi incepe si crescand copii intre ei, indiferent de tata.
Tu esti un copil naiv si nestiiutor ca sa intelegi ca indiferent de unde vii (emigrezi) cand ajungi in australai esti obligat sa te supui legilor tarii, nu sa tariesti dupa propriile reguli.
Australia ramane totusi, a doua tara din lumea la CALITATEA vietii!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Baitele, stai tare prost cu statisticile lumii, iar tu raportezi totul la europa...
Emiratele unite au o calitate a vietii foarte mica, chiar daca au o mana de bogatani care se scalda in aur si petrol.

Eu voprbesc de

| Violleta2022 a răspuns:

Scuze, Australia este pe locul 1 in lume!
(asta este ceva mai recenta statistica):

https://www.worlddata.info/quality-of-life.php

| Celcestietot a răspuns:

Conform numeroaselor statistici la nivel mondial, da.

| felixf a răspuns:

Da, oamenii de acum 30 de ani in urma erau mai socialbili, mai bine dispusi, mai antrenati in diferite jocuri, bancuri, iesiri. Omul este un animal socialbil.Gandeste asa. ia un leu si scoate-l din fieful lui, baga-l intr-o cusca si pune-i in fata un TV/smartphone si urmareste-l sa vezi ce face cu el. In 2 luni devine trist si dupa nu mai iesie din cusca. No cam asta face si tehnologia cu omul in face singur si in acesta stare omul este usor manipulabil. Nu mai poate imbratisa o persoane de sex opus. Daca vrei urmareste 2 copii care nu au auzit de TV si smartphone si vezi cum reactioneaza. Ei se iau de mana se pupa se joaca impreuna. ia doi adulti acum si pune-i sa faca ceva impreuna... te vei soca ca in mai putin de 10 min isi scot tel si nu mai vorbesc. Acest experimnet a fpst facut cu ani de zile in urma de catre armata americana si nu numai. Rezultatul a fost uimitor cat de usor renunta omul la ceea ce are si se da la ceva ce ii este mult mai usor in viata de exemplu sezutul in fata TV-ului. Te vei soca sa vezi cat de greu isi da seama omul ulterior ce a pierdut prin asa numite smart(obiect). Sper sa te fi lamurit.

| doctorandus a răspuns (pentru felixf):

Uitatul la TV este azi pentru cei mai in varsta. Tinerii fac streaming.

Pe mine tehnologia (internetul) nu ma face trist, iritabil si mizantrop, dimpotriva!