| codpenal2018 a întrebat:

Facebook-ul spațiu public.
Mă amenință pe messenger un vecin că mă bate laughing
Pot să merg la poliție să depun plângere?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Va trebui sa ai mesajele de amenintare si sa faci plangere in maximum 3 luni de la data amenintarii.

6 răspunsuri:
| Kron5tadt a răspuns:

Poti. Dar, daca esti vinovat, mai bine lasa-l sa te bata. Nu de alta, dar daca il duci la politie, s-ar putea sa ti-o iei triplu la sfarsit.
la cum vad eu ca ranjesti ca proasta-n targ, cred ca vecinul are dreptate. P.S. Sa-mi scrii dupa ce ti-o iei, cocalarule.

| codpenal2018 explică (pentru Kron5tadt):

L-am calamt, plus că n-are ce-mi face, practic karate de doi ani laughing, mai mare plăcereahappy

| urseyul a răspuns:

Avand in vedere noul cod de procedura penala, mai bine il bati tu pe el si iesi mai castigat...

| kotys a răspuns:

Da, categoric.

| Vizit a răspuns:

Sigur ca da. Iși ia amenda mare pentru amenintari si hartuire.