| LanguageMaster a întrebat:

Familia este considerată o persoană juridică?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cum sa fie considerata persoana juridica? De unde ai mai scos-o?

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

De pe un forum.

| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Dar familia este considerată o instituție de drept civil?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Nu lua de buna tot ce scrie pe un forum, am vazut destule cu pareri gresite, mai ales de catre unii care n-au habar de legislatie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Institutiile de drept civil sunt grupele de norme care reglementeaza un anumit domeniu de drept civil.
Vezi si aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_institu%C8%9Bii_de_drept_civil

12 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, nu este desi pare cam acelasi lucru. Insa nu se foloseste termenul asta, cu toate ca si familia ca termen juridic au anumite drepturi si sunt supuse anumitor legi.

| Lioana a răspuns:

Nu. Nici vorbă. Persoane juridice sunt firmele ( societăți comerciale, societăți pe acțiuni și alte organizații legal înființate).

| JackR a răspuns:

Atat ar mai trebui! Te duci la primarie sa te-nsori si in loc de certificat de casatorie, iti dau cod fiscal!

| Saskesai a răspuns:

Depinde de context...laughing

| Bogdan8102 a răspuns:

Persoana juridica- persoana ce detine o firma
Persoana fizica- persoana ce nu detine firma
Chiar nu stiu ce vrei sa afli mai exact, intrebarea nu are o logica...

| Salontanul a răspuns (pentru Bogdan8102):

Mai este o categorie: persoana fizica autorizata. Tot un fel de persoana juridica este si asta.

| Lioana a răspuns (pentru Bogdan8102):

Ce tot vorbesti? Persoana juridica nu e o persoana propriu zisa. Firma e persoana juridica nu pesoana care o detine. Aceea e persoana fizica. Persoana fizica poate detine o firma. Cand actioneaza in nume propriu e persoana fizica iar cand actioneaza in numele firmei sale e persoana juridica (dar nu el, ci firma, el doar o reprezinta).

| Acele96 a răspuns:

Desigur ca nu