| ionutflorin123 a întrebat:

Familia imi propune sa ma duc in Uk si sa continui acolo scoala, am 17 ani trec clasa a 12 a in Romania, fratele meu e acolo, are 16 ani, in Uk la 16 ani termini scoala propriu zisa si dai un examen si dupa te duci la colegiu pentru a urma cursuri timp de 2 ani sa iei A levels si cu acele A levels poti merge la facultate, chestia e ca fratele meu din cate am inteles a fost dat cu 2-3 ani mai jos, un departament cu copii care nu si-au luat examenul de 16 ani, asta inseamna ca diploma lui nu e recunoscuta in Uk, chiar oare e asa?

2 răspunsuri:
| AdrianStoichi a răspuns:

Sfatul meu să termini clasa a 12 a aici si apoi cu diploma să faci o facultate acolo, ești deja acomodat cu sistemul de aici, crede mă și eu am plecat în Italia și mă căiesc și acum că nu am rămas să mi termin studiile aici și să continui cu facultatea acolo. Este după părerea mea o mare prostie să riști și să demostrezi în acelasi timp nivelul tău de pregătire, odată obținută diploma aici poți opta cu mai multă ușurință un loc in universitatea lor! la final rămâne decizia ta dar ce mai contează un an, și îți mai spun ceva programa este diferită chiar dacă aici în țară nu ai fost atent 100% ai rămas cu ceva în cap, dar dacă te transferi acolo în ultimul an printr un noroc chior chiar trebuie să te pui cu burta pe carte și să înveți noua programă care îți garantez că nu o să ai habar și va fi mult mai greu...

| ionutflorin123 explică (pentru AdrianStoichi):

Mai spus ca e usor dar cred ca asa o sa fac stau sa iau bacul si nu stiu daca o sa ma duc chiar dupa la facultate