| Anomim2025 a întrebat:

Faptul că în Perioada Comunistă s-au format personalități care au făcut istorie precum Aurelian Andreescu, Sergiu Nicolaescu, Ion Țiriac, Ilie Năstase, etc este doar o coincidență că a fost în perioada Comunistă sau i-a și ajutat Statul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandirea din perioada acea i-a ajutat pe oarecum sa creasca din ounct de vedere al moralitatii vietii sociale, deoarece acestia ca si Nicolaescu, Nastate sunt oarecum oameni care au fost noncomformisti intr-o perioada oarecum dura a tarii noastre dar care i-a propulsat sa devina oameni de povestewinking

6 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Vreau sa amintesc seria "Pistruiatul" regizata de Sergiu Nicolaescu jucand si rol principal. Ce este? A da, o propaganda comunistă big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

S-au făcut și filme de propagandă, era logic.
Reconstituirea e film de propagandă?big grin

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am uitat la toate filmele lui, insa probabil aveau si relatii cu partidul, adica nu era mediatizat chiar oricine laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu erau mana in mana cu statul, nu puteau ajunge nicaieri.
Una peste alta, Romania a fost creata de Ceausescu SI partidul comunist. Romania era o tara noua formandu-se/devenind independenta abia din 1878. La putin timp in 1912 Raboaiele Balcanice au adus pierderi omenesti uriase Romaniei. Urmand Primul Razboi Mondial in urma carui Transilvania a fost unita. Perioada interbelica a adus o rapida dezvoltare, dar diferentele dintre regiuni fiind mari, era un stat ce nu putea functiona pe termen lung.
Noroc cu ww2 si Ideologia comunista care presupune egalitate: Orasenii bogati s-au trezit cu averiile confiscate iar casele lor date la "saraci". Cu ideologia munca cu sau fara rost, au tinut oamenii ocupati evitand revoltele, incepand construirea unei tari noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

Se puteau face multe și fără propagandă, relații cu partidul, etc. Reconstituirea e filmul lui Lucian Pintilie, profund anti-comunist.
Se putea face și multă propagandă, Nicolaescu prin asta și-a realizat cariera și a rămas cunoscut ca cel mai prolific regizor român.
https://www.youtube.com/watch?v=goXtdgBCmNQ
Asta e propagandă?

| RAY a răspuns:

Sau in gimanstica, fotbal, sport, da sunt dovezii ca in anii comunisti Romania era mult mai bine vazuta si avea valori mult mai mari ca in prezent, repet e o dovada, in 30 de ani de democratie am ajuns ca 42% sa traim in saracie,nu sunt pro comunism sunt pro adevar,vezi diaspora din seara asta,rusine, asa ceva, isi bate joc de cei care au votat psd, atunci ce rost mai are votul? pe la tv e plin de pupatori in fund de ambele tabere, statul ajuta, azi statul te omora daca vrei sa faci ceva, e un stat anti popor