| Orosz_Csaba_1968 a întrebat:

Fosta sotie ma initiat la politie, ptr.savirsirea infractiunii de "abandon de familie", fara prev.si ped.de art.305 alin.1 lit.c,din Cod penal,pentru neplata cu rea credinta a pensiei de intretinere. Sint citat la sediul politiei,la organul de cercetare judiciare -agent sef principal de politie.
Eu de altfel plátesc,dar nu pot lunar,dar nici nu sint rámas in urma.
Aveam intelegerea ca trimit bani si va anula toata povestea.
acum a primit banii,dar sustine ca nu poate sa retraga fiindca persoana care se ocupa cu cele aici amintite,se afla in concediu.
Termenul de prezentare este tot mai aproape cam o saptámina.
Va rog sa ma ajutati cum se poate retrage dosarul penal in lucru,anularea urmaririi penale si ca nu savirsesc infractiunea de abandon de familie.
Este de ajuns, daca fosta sotie scrie o cerere de anulare si preda la politie in timp ce agentul-judiciar sef principal se afla in concediu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate duce la un notar public si da o declaratie pe proprie raspundere prin care isi retrage plangerea si o depune la sediul politiei ori ti-o da tie s-o depui. Declaratia costa cca 20 lei.

| alessia5158 a răspuns:

La termenul la care trebuie sa te prezinti, agentul judiciar NU poate sa fie in concediu--- mi se pare aberant sa faca programarea cat timp el, ca organ de cercetare penala,este in concediu!

Deci, la termenul stabilit, te duci impreuna cu fosta sotie (daca este de buna credinta si isi respecta intelegerea cu tine!) la acel agent. Agentul ii va spune fostei sotii, daca aceasta isi exprima dorinta, ce trebuie facut :ori cerere de retragere a plangerii penale, ori o declaratie de impacare.

Oricum, tu esti obligat sa te prezinti la acel termen. De asemenea, trebuie ai asupra ta dovada/dovezile ca te-ai achitat de obligatie platind acea pensie de intretinere ---asta, indiferent daca fosta sotie vine sau nu impreuna cu tine sau daca isi retrage sau nu plangerea (conform intelegerii cu tine).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Agentul respectiv este in concediu, si cine se ocupa de cazul tau daca ala e in concediu, intrebarea asta nu i-ai pus? Cel care a preluat cazul te poate ajuta