| JusTPauL a întrebat:

Fratele meu a avut un usor accident de masina, iar cine era vinovat nu avea asigurare si nici nu vrea sa ajungem la o intelegere.
Aproximativ cat timp dureaza proces-ul pentru recuperarea pagubei?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La politie cu numarul de inmatriculare al vinovatului se face plangere si va plati amenda ca a mers fara RCA valabil + despagubiri (asa o sa se faca calator cu autobuzul)

| JusTPauL explică (pentru mgtow):

Deci la volan era o femeie, care a ramas fara permis dupa accident.
Dar asigurarea nu a vrut sa o dea la politie, iar mai apoi aflam ca de fapt nu avea.
Dupa nici 2 zile, l-am vazut pe sotul sau tatal femeii la volanul masinii fara asigurare.
Se poate intoarce roata daca, politia deja a stabilit vinovatul? Normal fratele meu umbla sa faca actele pentru judecata.
Legat de masina se pare ca trebuie sa o duca la reprezentata si sa stabileasca ei paguba.
Cei de la asigurari nu se baga.

| mgtow a răspuns (pentru JusTPauL):

Sa continue procedura pentru judecata pentru ca va plati aspru daune dupa aia vinovata. Daca voi nu aveti asigurare casco atunci e normal sa nu primeasca asistenta din partea asiguratorului fratele tau. Depinde clauzele care le are in asigurare pentru ca unele asig. daca nu ai casco nu ofera spitalizare (doar vinovatul asigurarea lui plateste cheltuielile si daunele facute)

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu-l actionati in judecata sau nu faceti plangere impotriva lui la Politie, puteti sa nu va recuperati niciodata paguba.
Daca aveti martori in favoarea fratelui, posibil ca la un moment dat sa accepte sa plateasca pagubele.
Dar daca nu-s martori, este greu de dovedit a cui a fost vina, fiind practic cuvantul lui, impotriva cuvantului fratelui, caz in care, fiecare isi rezolva partea vatamata.
Alege-ti calea legala, sperand ca se rezolva in cateva luni de zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pana una alta adresati va Fondului de Protecţie a Victimelor Străzii.

Citez: "Acest fond garantează despăgubirea persoanelor care au suferit prejudicii în urma unor accidente produse de maşini neasigurate sau neidentificate."

| JusTPauL explică (pentru suntserios):

Daca a deschis proces impotriva vonovatului se mai poate actiona la FPVS?

| suntserios a răspuns (pentru JusTPauL):

Nu cunosc acest detaliu

ai date de contact, numere de telefon, mail uri contacteaza i

http://www.fpvs.ro/

| mihai69 a răspuns:

La noi procesele sunt de lungă durată și adesea până la sfârșit, deși câștigi în instanță, nu poți recupera nicio pagubă: între timp, vinovatul își trece toate bunurile către rude și nu ai ce executa, iar din venit i se poate reține doar o treime lunar. Și dacă face rost e o adeverință cu minimum pe economie, v-ați scos.
Așadar, ar trebui să găsiți alte căi pentru recuperarea pagubei, dacă asta vreți.
Sincer, eu aș merge o dată și i-aș schimba culoarea la mașină, plus o inscripție pe ea cu litere de-o șchioapă cu vopsea ca lumea, care nu se ia decât la polizor „CIRCUL FĂRĂ RCA!"

| ALGator a răspuns:

Inteleg ca fratele avea asigurare. Ar trebui verificat daca nu merge cu urmatorii pasi.
Discuta preliminar cu firma de asigurare a fratelui. prezinta situatia si vede ce spun ei. In situatia unui refuz din partea celui vinovat firma de asigurare a pagubasului ar trebui sa-l despagubeasca pe acesta si sa treaca la recupearea banilor de la faptas.
Ar putea ca ei sa ceara fratelui niste dovezi, de ex proces verbal de la accident (din care probabil rezulta vinovatia - asta e foarte important) si eventual o dovada ca fratele a facut o plingere la politie (nu imi e clar pentru ce, dar asta o pot spune cei de la asigurari).
E usor de intrebat la asgurari, inainte de a incepe alte demersuri in justitie.
Te sfauiesc sa intrebi cit mai repede si aici!
http://www.avocatnet.ro/......atnet.html

| suntserios a răspuns (pentru ALGator):

Propriul RCA nu are nicio obligatie iti repare masina. Este abia un proiect de lege sa iti poti repare masina pe propriul RCA

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

Nasol. Eu m-am bazat pe procedura din alta tara care il asigura pe pagubas.
Dar nu este asigurarea de trafic obligatorie si in acelasi timp cea care asigura plata daunelor din aceasta asigurare (a celui care a cauzat) catre celalalt. Care poate fi motivul pentru care acesta "se opune"? O masina nu poate exista fara asigurare de trafic. Sau ma insel din nou?

| suntserios a răspuns (pentru ALGator):

Uite ca aparent exista masini si fara asigurare in trafic.

Asigurare RCA a vinovatului are rolul de a repara masina celui nevinovat. In cazul asta tu ai citit intrebarea in care el spune ca cel vinovat nu avea RCA?

Si de ce te bazezi pe procedura din alta tara? E vorba de Romania

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

Am citit. In intrebare e formulat neclar "nu avea asigurare" ceeace nu implica si indica nicidecum ca "nu avea RCA". Aici pot interveni confuzii, in cel mai rau caz de partea amindorura.

A crede ca cineva circula fara RCA (chiar si in România) e destul de greu. In cazul acesta, delictul nu e numai de natura unui accident astfel incit cel care l-a cauzat sa se poata sustrage si sa fie nevoie de eforturi extraordinare din partea pagubasului ca sa il actioneze in instanta. Situatia circularii fara RCA trebuie sa intre direct in atributiile politiei.

Pina una alta mi se pare ca sunt lacune sau confuzii in explicatiile din intrebare si ar fi bine de clarificat in interesul celui care intreaba. Dar povestea poate e deja clarificata de catre cei care au scris aici.

"Asigurarea RCA este obligatorie pentru persoanele fizice si juridice ce detin un automobil inmatriculat in Romania, si pentru persoanele care conduc in Romania un autoturism inmatriculat in strainatate, dar care nu este asigurat in tara respectiva.
RCA (Raspundere Civila Auto) reprezinta asigurarea prin care se asigura tertii prejudiciati datorita unui accident auto produs din vina asiguratului."

Asigurarea RCA este obligatorie pentru persoanele fizice si juridice ce detin un automobil inmatriculat in Romania, si pentru persoanele care conduc in Romania un autoturism inmatriculat in strainatate, dar care nu este asigurat in tara respectiva.

| ALGator a răspuns (pentru suntserios):

Asta e din Cotidianul 2013. Nu stiu daca e valabil sau nu. Citez:

Dar ce te faci atunci cand soferul vinovat nu si-a incheiat nici macar RCA-ul? In aceasta situatie exista doua posibilitati. Poti chema in judecata soferul pentru plata daunelor sau poti recurge la Fondul de Protectie a Victimelor Strazii (FPVS).
Acesta din urma protejeaza victimele accidentelor provocate de vehicule, care au obligatia sa incheie RCA, dar sunt neasigurate.
Spre deosebire de prima varianta care este extreme de birocratica si care poate dura ai de zile, recuperarea daunele de la Fondul de Protectie a Victimelor Strazii este mult mai rapida.

Sursa: http://www.ziare.com/......rca-540223

Fondul de Protectie a Victimelor Strazii:
http://www.fpvs.ro/