| BlackLight1987 a întrebat:

Fraților, am cumpărat un apartament in aprilie, in contractul de v- c era stipulat clar ca fostul proprietar nu are datorii la energie electrică, gaz etc.
Acum mi-au venit 2 facturi de la Enel pe numele fostului proprietar in valoare de 2600 lei( perioada facturilor, este octombrie 2018-mai 2019).
Între timp eu am schimbat titularul de contract (Am trecut contractul pe numele meu), contract ce a intrat în vigoare cu 1 August 2019
Întrebarea mea... Dacă fostul proprietar nu achită facturile restante, exista vreo posibilitate ca cei de la Enel sa imi taie gazul?

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Din câte înțeleg, la data semnării contractului fostul proprietar chiar nu mai avea restanțe. Din moment ce perioada facturată este atât de mare, este clar vorba de o regularizare, o diferență între consumul estimat și cel efectiv. În caz contrar, fostul proprietar poate fi dat în judecată pentru că a ascuns în mod deliberat informații asupra proprietății și i se pot imputa despăgubiri.
Nu mi-e clar cum a încheiat notarul contractul, din câte rețin sunt necesare și ultimele facturi de utilități care să ateste soldul la data semnării contractului, precum și adeverință de la asociația de locatari.
Oricum, ia legătura cu Enel, trimite-le un scan după contractul de vânzare-cumpărare și explică-le situația. În mod normal ar trebui să impute suma respectivă fostului proprietar.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trimite o scrisoare catre ENEL si explica situatia, eventual poti anexa si un exemplar din contract, pentru a dovedi situatia pe care ai expus-o si soliciti sa se adreseze fostului proprietar, tu nu raspunzi de datoriile acestuia daca fostl proprietar a declarat ca nu are datorii. Nu au dreptul sa-ti taie gazul daca tu ai platit la timp facturile pe numele tau, respectiv de la data cand ai intrat in posesia si folosinta apartamentului.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand ai facut acel contract, trecerea trebuia sa fie facuta DUPA ACHITAREA RESTANTELOR vechiului proprietar, respectiv DUPA SCHIMBAREA CONTORULUI (care are alt numar de serie).
Ca urmare, daca la noul contor se opreste alimentarea, atunci este un ABUZ din partea furnizorului,

Daca n-au facut aceste demersuri la timp, atunci ramane sa se indrepte catre vechiul proprietar, pentru a-si recupera banii.

Tu atat poti face sa-i trimiti facturile vechiul proprietar.

| mihai69 a răspuns:

Ce treabă are Enel cu gazul? (bine, știu că mai nou vând și gaz, dar cred că 80% sau mai mult vând doar curent).
În fine - ideea e că tu n-ai treabă cu facturile lui neachitate, nici ei cu racordul tău la gaz/ curent atât timp cât nu ai datorii la ei (în nume propriu).

| mihai69 a răspuns:

Doar ca fapt divers, legat oarecum de ENEL: relativ recent am „luat" o locuință cu chirie. Am făcut contract la Enel pe numele meu. La momentul când am fost la ei, au văzut că ar fi oarece restanțe anterioare contractului meu de închiriere - au spus că vor căuta să le rezolve cu cei ce au avut contractul anterior.
N-am mai auzit nimic de atunci (cam 2 ani) despre datoriile ălora.

| doctorandus a răspuns:

Simplu, daca ai anuntat la timp ca are un nou proprietar, datoriile le are fostul proprietar, nu apartamentul. Adica persoana fizica are datoriile respective si de la ea trebuie sa scoata banii, nu de la tine. Apartamentul nu e o persoana fizica.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si in contract cine trecuse povestea asta? La enel trebuia sa iti schimbe si contorul, nu stiu cum ai facut tu schimbarea. In principiu ar trebui sa fii ok, dar cel mai bine te interesezi la ei. Ideea e ca legal nu ar avea cum sa iti taie curentul/gazul ca nu te cheama ca pe fostul si facturile erau pe numele lui, insa aia cand vin sa taie nu stau sa se uite la acte, asa ca mai bine discuti sa lamuresti clar ce si cum decat sa te trezesti fara utilitati.

| Donsavas a răspuns:

Discuta întâi cu cei de la Enel apoi reia legatura cu fostul proprietar si încercați să mediati situația, chiar cu ajutorul unui mediator, pentru a nu ajunge la judecata.

| BlackLight1987 explică:

Am sunat la Enel și nemernicii mi-au spus că există posibilitatea să îmi taie gazul, pentru că e același loc de consum. Mi-a dat dreptate și mi-a dat adresa de la departamentul juridic. Le-am trimis o sesizare in care le-am explicat situația, și le-am spus că eu mi-am respectat obligațiile contractuale și ca acele facturi nu imi aparțin (Sunt de la o dată anterioară semnării contractului de v-c).
Le-am trimis contractul de v-c, contractul încheiat cu ei și ultima factură.
Mi-au răspuns că vor analiza situatia mea in termen de 21 de zile lucrătoare.
Mâine mă duc la e-on, și o să încerc să îmi schimb furnizorul de gaze naturale. M-am săturat pana peste cap de ei!
Mulțumesc tuturor pentru ajutor!