| tudorvolcano a întrebat:

Fraților, o întrebare:
Oare noi românii, nu suntem în mod clar inferiori fraților noștri, aromânilor, ca comunitate (nu ca indivizi)?
Dacă ne uităm la noi în țară, deși aromânii sunt o minoritate, ei au reușit să ocupe funcții importante, să facă destui bani, să se descurce în mod general mai bine decât noi, românii.
Dacă ne uităm la comunitatea aromână, ei sunt mult mai uniți, se ajută mult mai mult între ei, se sprijină la greu, fac afacerile împreună și nu se trădează, și așa acumulează bani și succes în proiectele lor.
Păstrează mult mai bine tradițiile decât noi, de asemenea sunt mult mai credincioși în general.
Personal, cred că ar trebui să ne luăm frații aromâni de exemplu, ca să putem și noi să avem mai mult succes!

Răspuns Câştigător
| Meme10Meme a răspuns:

Personal,cred ca ar trebui sa ii chemam pe toti aromanii in Romania. La fel si pe megleno respectiv istro romani. Adevarat, aromanii [din care ma trag si eu] au fost mult mai evoluati decat romanii din multe puncte de vedere. Orasul Moscopole care a fost distrus la sfarsitul secolului 18 era la apogeul sau al doilea cel mai dezvoltat oras din Imperiul Otoman avand o populatie de peste 60.000 de locuitori. Dupa ce a fost ditrus,aromanii au migrat in Romania, Dobrogea, Bulgaria si Imperiul Austro-Ungar unde au dovedit o mare pricepere in ale afacerilor. Ei bine, Gheorge de Sina [aroman] a fost al doilea cel mai bogat om din Imperiul Austro-Ungar. El a contribuit la constructia podului care a unit Buda cu Pesta care a format Budapesta. El a mai construit o academie in Budapesta si o alta academie in Atena. De asemenea, parlamentul Austriei de astazi tot de el a fost construit. La fel si filarmonica din Viena. Mai avea si castele in toate marile orase din Europa. Ca sa realizezi cat de bogat era. Altul a fost Emanoil Gojdu care a fost un patriot desavarsit lasand mostenire romanilor ortodocsi peste un miliard de euro cu care sa poata studia in strainatate [logic, guvernul nostru l-o pierdut]. Si a mai construit intregi cartiere in Budapesta care aduc un numar semnificativ de turisti pe an. De asemenea, Toma Caragea era aroman nascut in Grecia. Nicolae Iorga era aroman. Goga era aroman. Djuvara la fel. Caragiale la fel. Mai sunt exemple.

| goguPatent a răspuns (pentru Meme10Meme):

De ce ai aduce toti aromanii in Romania cand ei sunt impanziti in toti balcanii si majoritatea nu au nicio legatura cu tara noastra?

| Meme10Meme a răspuns (pentru goguPatent):

Pai nu sunt tot romani? Pe aceeasi logica cretina, sa aducem diaspora inapoi in Romania? M-am certat deja cu doi useri care nu stiau ce sunt aromanii, daca esti ca ei nu ma mai cert cu tine.

| Vântulalb a răspuns (pentru Meme10Meme):

Tu esti ca mâța care se lauda cu stramosul tigru!
Ce ai facut tu, ceva notabil, ca armân?

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

Si, apropo, am vazut o postare de a ta unde confundai aromanii cu armenii. Grav!

| Meme10Meme a răspuns (pentru Vântulalb):

rolling on the floor Ce am zis gresit? Am zis ce lucruri importante au facut aromanii. Ce am facut eu? Nimic, nici n-aveam cum ca am 16 ani. Sunt mandru de origninile mele romanesti [ca aia tot romani sunt dar cu niste influente slave/grecesti/albaneze]. Daca ma contrazici si la asta,te rog sa cauti pe internet limba romana si dialectele ei. Acolo o sa vezi ca lb aromana este considerata dialect al limbii romane. Si pe buna dreptate, aceste doua limbi seamana foarte mult, este clar ca au un stramos comun, adica protoromana. Si daca o sa cauti o harta care arata unde s-o format poporul si lb romana o sa ai parte de o mica mare supriza. Iti zic eu. Dacii erau si in sudul Dunarii si mai erau si in Panonia si in foasta Iugoslavie. Ei bine, aromanii dateaza in acele locuri
de mai mult timp decat slavii.

| goguPatent a răspuns (pentru Meme10Meme):

Eu zic sa ii aduci si pe bulgari ca si ei sunt cativa daci liberi rataciti happy

| Meme10Meme a răspuns (pentru goguPatent):

Eu zic sa nu mai fi prost. Deci ma enerveaza efectiv acest lucru: Tu zici de exemplu cat de mare era Imperiul lui Burebista iar tu zici ironic ca erau si in Algeria. Nu ma chinui sa-ti argumentez nimic, nu meriti. Una e sa fi bulgar slav, alta e sa fi roman din Balcani. Pe bune, ne meritam soarta cu un astfel de tineret.

| Meme10Meme a răspuns (pentru goguPatent):

Apropo,dacii erau din cele mai vechi timpuri pe teritoriile de care am zis. Era acolo si inainte de razboaiele daco-romane. Adica, tu iti dai seama ce prostie ai zis cu bulgarii? Adica, Bulgaria era in Imperiul Roman. De ce ar fi fugit dacii acolo? La fel si in celelalte teritorii mentionate de mine. Daca n-ai cunostinte istorice, n-avem ce vorbi.

| tudorvolcano explică (pentru Meme10Meme):

Mulțumiri multe. Desemenea, aș vrea să adaug că și unul din prim-miniștrii Greciei, Ioannis Kolettis, care a fost un personaj esențial în războiul pentru independența Greciei, a fost aromân.
Deasemenea, Vladan Dordevic, prim ministru al Serbiei, avea origini parțiale aromâne.

Nu știu dacă ar trebui să-i aducem pe toți aromânii din Balcani în România. Sunt acolo de aproape 2000 de ani, sunt popoare băștinașe.
Dacă ar părăsi acele teritorii, s-ar șterge și amprenta lor asupra locului cu timpul. Ar ajunge ca dalmații, sau ca morlacii.
Cred că ar trebui să li se ofere de către Grecia și în Macedonia (nu știu dacă în Macedonia au școli armânești) dreptul la educație în limba maternă, cum li se oferă în Albania, și ca limba lor să fie recunoscută ca limbă co-oficială în aceste țări.

| Meme10Meme a răspuns (pentru tudorvolcano):

As avea 2 idei. 1. Sa ii aducem in Romania, adica sa le oferim aceasta sansa. 2. Teritorile unde aromanii sunt majoritari sa fie in componenta Romaniei. Adica satele.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Compari cei 20-30. 000aromani cu cei 20milioane de romani? Chiar are sens comparatia?

| Meme10Meme a răspuns:

Suntserios..."Serios ca intotdeauna. Sunt peste 200.000 de aromani in Balcani... Dai nefolositor si block, nu merita sa fie pe locul trei dupa ce aberatii zice.

| Dintrebare a răspuns:

Eu sunt de acord cu ce ai spus. Cred ca e prea mult spus ca le suntem inferiori la modul general. Aromanii au o mentalitate sanatoasa si sunt numai buni de luat de exemplu. Asta e tot ce putem face, sa ii luam de exemplu si pe ei si pe altii care isi traiesc viata in functie de repere sanatoase cum sunt harnicia, loialitatea, seriozitatea. Si ungurii si sasii sunt un bun exemplu pentru romanii din Transilvania. Oricum este esential pentru armonia interetnica sa recunoastem meritele fiecarui grup si sa invatam unii de la altii lucruri care ajuta la progresul societatii per ansamblu.