| cristianzgz3 a întrebat:

FUNDA! am nelamurire daca plec din spania in romania si romania-spania mai este nevoie de pasaport pot sa merg cu buletinul nu? AM 16 ANI

Răspuns Câştigător
| BlueEyes a răspuns:

Buna!
In toate tarile din UE poti calatori doar cu buletinul.Si dus si intors.Dar esti minor/a, deci iti trebuie procura de la parinti sau un insotitor adult daca vrei sa calatoresti singur.

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu ai nevoie de nici un pasaport! Problema este ca esti minor!

| Conjur a răspuns:

Salut.

Ai nevoie de o declaraţie pe proprie răspundere dată de părinţi prin care să-şi dea acordul ca tu să pleci în străinătate şi bineînţeles, să menţioneze şi însoţitorul. Aceasta trebuie să fie "verificată" de un notar public, conform prevederilor Legii 248/2005, art. 30.

Succes.

| conundrum a răspuns:

Buletin+procura pentru Spania

| Radu_7899 a răspuns:

Da doar suntem in UEhappy

| asdfghjkl25 a răspuns:

Nu iti mai trebuie pasaport ca esti in UE

| ashey1201 a răspuns:

Normal ca poti. poti in orice tara cu buletinul. adica folosesti buletinul ca pasaport!