| vinoACASAcuMINE a întrebat:

FUNDA! Buna TPU, imi caut o ideologie politica si nu stiu in ce sa ma incadrez. Ma puteti ajuta? Vreau sa spun de la inceput ca sunt anti colectivist si anti progresit

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Liberalism clasic (Reagan, Thatcher, etc.).

| Sindbad a răspuns (pentru doctorandus):

Esti progresist si oleaca colectivist. Plus de asta a murit de 30 de ani

| doctorandus a răspuns (pentru Sindbad):

Poti sa-i zici si neoliberalism. E cea mai de dreapta orientare care ramane democratica si civilizata (adica nu e motivata de ura de clasa, ura de rasa, ura etnica, ura religioasa, etc.). Din punct de vedere social-cultural este impotriva interventionismului de stat. Modelul politico-economic este statul "paznic de noapte". Este in favoarea "law and order".

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da chiar nu vad cum am putea noi sa iti spunem in ce crezi tu

| GabiDumitrescu a răspuns:

Anti-ce? Pro-ce? Incearca sa te gindesti un pic cam ce ai vrea sa faci, in mare, daca ai avea putere legislativa. Si apoi mai detaliem.

| Țoglă a răspuns:

Naționalism, se poartă.

| Sindbad a răspuns (pentru Țoglă):

Este colectivist

| Sindbad a răspuns:

Nu exista un raspuns la intrebarea ta. Nicio ideologie politica actuala nu este anti progresista si doar cateva sunt anti colectiviste. In realitate toate ideologiile politice sunt bidimensionale, iar pentru ceea ce cauti tu este nevoie sa te ridici deasupra lor.
Orienteaza-te spre alte sfere, in special cea spirituala pentru a avea o solutie.

| Sindbad a răspuns:

Neoliberalismul chiar daca anticolectivist este progresist asa incat tot nu intra in ce cauta Gabriel. Nu vad cum este neoliberalismul democratic, din moment ce imensa majoritate a oamenilor sunt clar colectivisti si anti progresisti. Neoliberalismul poate fi doctrina unei minoritati si atat, ceea ce ii confera un caracter nedemocrat.