| alalal a întrebat:

Funda! Dosarul pe care l-am depus la angajare pot să îl ridic după terminarea contractului nu? Nu vreau să mă mai plimb după copii și altele

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti obtine tot dosarul, cu exceptia unor acte depuse in original, daca a fost cazul.Tot ce ai depus in copie ramane la angajator.

| adryang78 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu se poate să aibă acte în original, poate doar adeverința medicală, care oricum își pierde valabilitatea. Diplome de absolvire în niciun caz, buletin sau certificat de naștere nici atât. Nu văd ce alte acte ar putea fi depuse în original la angajare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru adryang78):

Se vede ca nu mi-ai citit atent raspunsul, am spus foarte clar "daca a fost cazul".

| adryang78 a răspuns:

Nu, nu poți. Acel dosar rămâne în arhiva angajatorului, împreună cu exemplare din contractul de muncă, acte adiționale, decizii etc., toate actele care fac istoricul angajatului, chiar dacă acesta nu mai activează în firmă.