| anonim_4396 a întrebat:

Guvernele lumii care au prim-ministri femei sunt gresit constituite?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De ce sa fie gresit constituite?
In nici o constitutie a unui stat democartic nu este prevazut sexul primului ministru si formarea guvernului fiecarui stat se face conform prevederilor constitutionale.

2 răspunsuri:
| Tyysonn a răspuns:

Legal nu e prevazut asa ceva, femeile si barbatii au drepturi egale, era o perioada in care femeile erau lipsite derepturi politice, nu aveau voie sa voteze sau sa ia parte la viata politica.