| anonim_4396 a întrebat:

Hehe, finutul meu mic si prostut de vreo 24 de ani se afla intr-o dilema, imi scrie el pe whatsapp, eu il stiam de fire corecta cu temperament de justitiar din condei happy
Sa va zic ultima trasnaie si sa incercam sa-l incurajam cumva, ori are anxietate ori ceva ii lipseste lui.
Ce a facut el, l-a mancat in fund si a trimis un email la Politia mare (Minister) cu sesizare referitoare la un gunoi care face niste manevre pe acolo pe la ei, sunt un fel de interlopi care ruleaza niste bani nemunciti si samsaresc niste masini unele mai dubioase ca altele (pe scurt) si le umplu parcarile fara ca ei cei de acolo sa mai aiba loc de parcare.
El omul a scris asta in email, am citit si eu emailul nimic foarte grav, totul obiectiv spus acolo.
Ce a facut el poate fi incadrat conform legii ca si petitie asa o numeste legea desi ea este la baza sesizare, deoarece el are un email criptat si foloseste tor (deah depresiv am zis) nu si-a dat nicio data acolo asa cum cere legea, nume, prenume, cnp ci doar acea adresa. Deci petitia lui trebuia sa fie nula de drept! TREBUIA...
Ii vine intr-o zi raspuns dar nu de la Minister ci de la sectia de politie de pe raza careia se afla paratul si ii spune ca Citatie, trebuie sa va prezentati in data de ziua de la sectia cutare, sa luati legatura cu adjunctul sefului politiei cutare etc.
Acum intevine intrebarea, ce citatie este aceasta prin intermediul netului atata timp cat omul nu si-a dat datele, nu a facut amenintari sau a adus vorba de tampenii gen amenintari cu bomba -care nu-s de joaca cu ele si conform legii nu a respectat legea petitionarii cu nume prenume etc? Omul a spus intr-o scrisoare despre un nemernic si altii in cardasie care fac manevre nelegale. Ma repet, am citit emailul cand am fost la el, el fiind de aici dintr-un oras mai mic dar apartine de judetul nostru.
El sta cu morcovul ca daca il cheama aia si-l amendeaza, ca vezi Doamne ca baietii aia despre care a scris el (le-a dat numele si prenumele, pentru ca-s oarecum vecini oricine le stie numele) au oameni la politie care le trec cu vederea anumite fapte si cam stiu si eu ca are dreptate.
Este el obligat sa se prezinte datorita acelei Citatii date ca raspuns pe email? (dar atentie data ca replay la mesajul sau fara antet, fara semnatura, fara nimic scanat ci cum va scriu eu voua acum) sau exista 2 variante pe care eu le intuiesc 1. Domnii de la sectie vor sa vada cine e turnatorul happy sau 2 el dand e-mail la minister, cei de la Interne i-au sunat si luat la rost pe astia mai mici si acum astia vor sa faca exces de zel.
Eu i-am spus ca la ce nimicuri a scris el acolo nu o sa intre chiar sereiu pe fir sa il aduca cu forta sa dea declaratie la sectie, pe de alta parte cazul Caracal ii cam pune intr-o lumina proasta pe politisti si acum sufla si in iaurt sa arate la lume ca ei chiar isi fac datoria.
Ce sfat sa-i dau, in afara de faptul ca de acum gata cu emailurile, ai ceva de rezolvat cu cineva si poti fa singur dreptate, ca nu se stie spatele astora si ce intorsatura ea.
Il speriem sau il linistim?
Haideti cu niste raspunsuri la subiect!

Răspuns Câştigător
| FreddieM a răspuns:

Nici o panica stimate domn. Citatia in cauza e nominala? Specifica in mod clar cine este emitentul? Are vreo semnatura?
Art. 258. - Referințe în jurisprudență
(1) Citația este individuală și trebuie sa cuprindă următoarele:

a) denumirea organului de urmărire penală sau a instanței de judecată care emite citația, sediul său, data emiterii și numărul dosarului;
Referințe în jurisprudență (1)

b) numele și prenumele celui citat, calitatea în care este citat și indicarea obiectului cauzei;
Referințe în jurisprudență (7)

c) adresa celui citat;
Referințe în jurisprudență (1)

d) ora, ziua, luna și anul, locul de înfățișare, precum și invitarea celui citat să se prezinte la data și locul indicate;
Referințe în jurisprudență (3)

| Simpatic a răspuns (pentru FreddieM):

Absolut nimic dintre cele enuntate de dv.
Cum am spus citatia celor de la sectie din orasul lui a fost un scris negru pe alb exact cum scriu eu acum.
De unde sa stie dansii adresa numele si prenumele caci acesta a facut o anonima.

15 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Daca nu stie cine e si ce e,ca nu are datele lui, sa stea in banca lui acasa, si sa faca ce face tot omu de rand, sa nu se bage, se baga doar cei care au sange in oua.Normal ca noi omu de rand nu se baga peste interlopi

| Simpatic a răspuns (pentru Liviu):

Si eu am zis la fel ca ce treaba are el.
dar ce interlopii astia nu pot fi ucisi sau cum nu-s tot oameni? Eu pentru existenta interlopilor nu vad decat un singur vinovat si anume Legiuitorul, daca parlamentarii acesti mancatori care pupa in fund oamenii in campania electorala 2-3 saptamani ca sa fie ei pe cai mari apoi ani de zile, si-ar face datoria atunci nici interlopi nu ar fi, ca-s niste paraziti ai societatii.
Nu ma intelege gresit, ce a scris prostovanul asta in acel email era adevarat si corect dar nu poate fi demonstrat tot datorita hibelor legilor in general, el nu poate fi tras la raspundere pentru ca nu a facut nimic contrar legii. Pe mine m-a deranjat mai mult faptul ca primeste un raspuns la ceva ce nu este facut in temei legal adica primeste raspuns la o petitie NULA.

| Liviu a răspuns (pentru Simpatic):

Mda, sa iti spun un exemplu, niste persoane de etnie roma, unde parchez eu masina,tot fac figuri,ca domne daca vreau eu numai parcheaza nimeni masina, domne ca e in dreptu blocului meu, si domne eu daca vreau imi aduc toate masinile, si fac ce vreau, ca eu am grade si etc.Eu acu ce fac? sa ma cert cu ei? Sa imi gasesc masina zgariata? normal ca perii omu, fac pe prostu, si imi vad de viata.Ce sa fac acu? sa imi arat oualele sa ma cert cu tigani sa imi gasesc masina fara rotii? asa si cu interlopi, te asteapta vreo 2 3 fortosi intr-un colt, te bat de te linistesc, apoi retragi plangerea + numai iesi din casa. Politia ne asigura cumva ceva? vezi cazu mai 'jos' al alexandrei care a murit cu politia in brate.Deci despre ce vorbim? Da sunt las, prefer sa traiesc fara probleme, decat sa ma leg de unu si de altul ca incalca legea.Pentru asta e politie,daca ei nu isi fac treaba,eu de ce caut sa ii scarm in c*r? eu stiu o vorba,nu ma doare capu, nu ma leg. Poti spune ca sunt comunist, dar eu stiu asa, daca nimeni nu se leaga de mine, si imi e bine.ce imi pasa mie ca unu deschide gura si si-o fura? chiar si pe dreptate.Sunt constient ca maine pot fi eu in locul lui, dar incerc sa ma fac cat mai mic, sa nu deranjez, si sper sa fiu lasat in pace.Ce putem face? sa luam toti pistoale sa ne omoram intre noi? chipurile traim in lume.

| Simpatic a răspuns:

Multumesc celor care si-au facut timp si au raspuns la un topic ciudat. mersi

| mentholinks a răspuns:

Pai e normal sa îl cheme la Politie sa dea o declarație ceva fiindcă în email el a adus niște acuzații unor oameni dar Politia nu poate sa se apuce sa faca investigații doar pe baza unui email.

| Simpatic a răspuns (pentru mentholinks):

Acum eu cred ca ei au scris gresit citatie in titlul acelui email, pentru ca in interior scrie exact ce ai spus dumneata si anume va rugam in data cutare sa veniti sau vorbiti cu persoana cutare pentru lamuriri.Deci din exprimare ceva formal, colegial nu ceva imperativ cum este o citatie.
Pentru ca eu daca iti dau niste informatii nu sunt obligat sa ma justific, ori le iei de bune ori nu.Ca si apelul la 112 daca spun ca mi se pare ca cineva se plimba printr-o statie de autobuz suspect nu inseamnca ca eu am indus autoritatile pe o pista gresita cum nu inseamna nici ca cel care este in statie comite neaparat o infractiune, ei verifica informatiile si daca-s la obiect bine daca nu, nu.

| mentholinks a răspuns (pentru Simpatic):

Pai da, probabil nu este alt termen, oricum nu cred ca e ceva negativ și oricum, fiindca este trimisa pe email chiar și dacă ar fi obligatorie prezentarea la o citație, faptul ca nu este o hârtie cu numele lui poate nici sa nu se ducă mai ales ca este vorba de o chestie minora și nici nu vad cum ar putea politia să-i împiedice pe interlopi să-și parcheze mașinile acolo, nici nu cred ca ar avea dreptul dacă este parcare publica.

| Simpatic a răspuns (pentru mentholinks):

Le zici foarte bine.
Imi amintesc totusi de un caz de acum cativa ani cand satui sa fie furati intr-un sat din numai stiu ce judet, 200-300 de sateni au iesit cu furci cu topoare si au intrat peste tiganii care-i terorizau, dar nu erau romani erau UNGURI!
Deci cu totii ne puteam face dreptate dar romanii din pacate stau dupa perdea si accepta toate prostiile altora.
Zau ca mi-a placut de acei unguri, sa vezi tiganii aia cand au sunat ei la politie cum a fost laughing
Nu incurajez ca oamenii sa faca chestii grave precum omoruri sau mai stiu ce, dar ca sa nu incurcam procesul justitiei daca am fi uniti in anumite fapte care nu-s morale (de bun simt) in primul rand si am pune piciorul in gat unor infractori marunti care comit aceste imoralitati, sa vezi ce i-am linisti. Nu vreau sa vin cu alte exemple ca as lungi acest topic prea mult.

| FreddieM a răspuns:

E clar ca merg la cacealma, ce importanta are cine a facut semnalarea? Vino organule de politie, verifica si aplica litera legii. In plus chiar daca ar fi invitat la sectie pentru vreo confirmare, prin lege trebuie sa-i pastreze anonimatul. Va pun un link care va poate lamuri mai bine
https://lege5.ro/......ura-penala

| adryang78 a răspuns:

Consultați de urgență un avocat, este cel mai bun sfat pe care vi-l pot da.

| christine99 a răspuns:

Daca trimiti direct la minister ii faci pe cei locali sa arate prost, eu zic sa-i bagi mintile in cap sa nu mai faca asa ceva mai ales daca nu vrea sa fie implicat dupa. Citatia are caracter obligatoriu, ar putea primi o amenda daca nu se duce.

| crud a răspuns:

O citatie se trimite prin posta, nu prin e-mail. Nu poate fi facuta dovada citirii e-mail-ului. Daca are sange in instalatie, se poate duce acolo unde a fost chemat, probabil ca sa depuna o hartie cu toate elementele necesare. Poate sa aleaga sa nu mearga la Politie, nu i se va intampla nimic si cred ca nici alte e-mail-uri nu va primi. Daca cei de la MApN au dirijat mail-ul spre sectia de Politie pentru veificare si rezolvare, cei de la sectie au trimis e-mail finutului, nedetinand alte informatii. Daca nu se prezinta nimeni, asta vor raporta si ei la MApN.

| Simpatic a răspuns (pentru crud):

N-are sange ca e prea ...prostut
Nu zic mai urat ca o sa-i trimit link catre acest topic si nu vreau sa il jignesc happy
Ai dreptate ei vor sa ceara lamuriri, dar lamuririle lui nu-s demonstrabile asa ca il sfatuiesc sa stea in banca lui.
Eu l-as putea reprezenta in fata organelor si din 2 miscari le demonstrez ca 1. au dat raspuns gresit la o petitie neconform realizata si 2 citatia acea nu este citatie ci au gresit exprimarea trebuia sa se numeasca altfel,adica vino sa stam de vorba dar cum alt termen JURIDIC echivalent nu exista au folosit celebrul citatie care se face si pentru fapte grave, se citeaza inculpati, martori etc dovada ca cei care sunt pe la sectiile de politie nu toti au absolvit o facultate ci mai degraba sunt angajati pe sistemul vechi cand intrai la militie cu liceul si fara BAC.

| crud a răspuns (pentru Simpatic):

Nu e greu sa iti dai seama, pentru ca nu si-a dat datele de identificare, dar nu este nimic rau in asta; are, totusi, spirit civic, ceea ce este de laudat.