| artemidak a întrebat:

Hei!
Acum 2 zile tata și-a pierdut telefonul(iPhone X) într-un PECO(LukOil).
Am dat 24 de apeluri dar după acel cineva(a căzut de pe mașina iar acel cineva probabil l-a luat când a căzut sau l-a luat direct de pe mașina) a învățat sa il închidă.
Avem imei-ul cutia și toate cele.
E blocat cu cod și face id.
L-am blocat și din găsire iPhone.
Dacă ne ducem la poliție(la noi in oraș este cineva specializat in informatica) il mai putem recupera?
Menționez ca l-am luat de la Apple, din Anglia.
A, și ca iPhone-urile au dizpozitive de urmărire.
Deci dacă poliția vorbește cu Apple il poate localiza?

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Normal ca il poate localiza, du-te la politie! E vorba de un telefon de aproape 1.000 euro, chiar si mai mult, n-are rost sa stai si sa pierzi banii asa... Handicapatii astia care fura sunt exact ca tiganii, fura biciclete de 3.000 lei si le vand cu 200...
Fugi la politie.

| artemidak explică (pentru raMLesS):

Am dat 73 de milioane.
Multumesc mult.
Chiar asta vom face.
Deocamdată încă mai caut păreri, deși oricum ne vom duce.
Dar totuși vreau sa știu șansele.

53 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiurea! Nu ti-l cauta nimeni. Pentru urmarire trebuie ordin de la procuror si alea se dau pentru cazuri grave: crima, jaf armat, terorism, etc. Ia-ti adio de la el.

| artemidak explică (pentru Salontanul):

A costat 73 de milioane.
Eu zic ca ne cam bagă in seama.

| Salontanul a răspuns (pentru artemidak):

Da, da! Ora sa stea si noaptea politistii sa-i caute telefonul.hee hee Cand ai bani cu carul, ar fi bine sa ai bani si de-o asigurare pentru furt. Asa ca... sanatate! Am patit si eu asta. Politist prieten mi-a spus sa nu ma chinui. Sa mai iau o pauza. Mi-a zis sa ma duc prin piete sa-l caut eu!

| artemidak explică (pentru Salontanul):

Și ce telefon era?

| anonim_4396 a răspuns (pentru artemidak):

Putea să fie și făcut din aur, nu ți-l caută nimeni.

| Salontanul a răspuns (pentru artemidak):

Nu conteaza pretul telefonului. S-a instituit parerea ca daca este unul mai bogat are toate drepturile. Mergi la un politist de la cercetari penale si intreaba-l! Ai sa te convingi singur si gata.

| artemidak explică (pentru Salontanul):

Greșit.
Eu nu gândesc așa.
Și ce dacă ai sau nu bani?
E același tel.

| Salontanul a răspuns (pentru artemidak):

Aia ca nu prea gandesti! Exact acelasi lucru l-am spus si eu. Mai sus mi-ai spus ca a costat 73 de milioane (Acum sa fim seriosi! Chiar ai crezut ca eu te cred cu alea 73 de milioane?) si ca de aia trebuie sa te bage in seama politia. Apoi m-ai intrebat pe mine ce telefon am avut. Eu iti spun ca nu conteaza si-mi spui si tu ca nu conteaza. De ce nu esti coeerent in judecata?

| artemidak explică (pentru Salontanul):

Pai conteaza.
TELEFONUL.
Nu cati bani câștigi.

Pai a dat 64(aproximativ) pe telefon(negru cu memorie de 256) și aproape 200 de lire pe nu știu ce garanție.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i treaba Politiei sa-ti recupereze tie telefonul si ei nu se baga in asa ceva. Asta este reponsabilitatea ta si doar a ta!
Poti merge la statia aia de petrol si daca managerul este cumsecade, poate sa vada pe camera video, daca l-a luat cineva, s-au l-a calcat alta masina sub roti.

| artemidak explică (pentru Violleta2022):

Nu a fost călcat.

Și acolo e vorba de FURT.
Cineva l-a furat.
E ca și cum cineva a furat un teanc de bani.

| Violleta2022 a răspuns (pentru artemidak):

Da-mi voie sa ma indoiesc ca cineva i-a bagat mana in buzunar lui taica-tu, sa-i fure telefonul!
Daca l-a uitat pe masina, sau in statia de petrol cand a platit, atunci nu se cheama furt, ci pierdere.
In orice caz, daca taica-tu nu s-a stresat de piederea telefonului atunci, imediat, dupa 2 zile, nu mai ai sanse sa-l gasesti, iar Politia nu are de ce sa investigheze ce a pierdut taica-tu, ca nu-i treaba lor.

| artemidak explică (pentru Violleta2022):

Nu in buzunar!
L-a pus pe mașină și a uitat de el.
Însă știu ca e întreg pentru ca suna apoi iar il închidea, etc.
Dar ni trebuie' tare sa investigheze.
Și oricum Apple e dator sa ne localizeze telefonul.
Și ei pe site zic asta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru artemidak):

Daca l-a pus pe masina, inseamna ca L-A PIERDUT, deci, nu i l-a furat nimeni! Invatati sa vorbiti corect, ca asta nu-i furt!
Apple nu are nici o datorie sa investigheze nimic, daca-l pierzi este problema ta, nu a lor, ca doar nu vrei sa-ti angajeze om de securitate si sa aiba grija de telefonul tau.
Apple este producatorul telefonului (cel care -a fabricat), nu este furnizorul de telefonie (precum Orange, Vodafone samd).
Doar daca aveti asigurare platita la furnizorul de telefonie, puteti sa cereti investigarea lui si eventual un aparat nou.
Din pacate, in cazul in care tu-l pierzi, nu-i vina producatorului si nici a furnizorului!

| artemidak explică (pentru Violleta2022):

Ba e furt!
Înțelegi ca uneori suna apoi era închis și tot așa?

| Violleta2022 a răspuns (pentru artemidak):

Ce copilas este!
Nici macar nu poti face diferenta intre 2 actiuni total diferite:
"pierdut" si "furt".
Invatati-va sa va luati responsabilitati, ca asa ajungeti adulti fara pic de discrenamant.
Telefonul nu a fost furat, ci pierdut din neglijenta propietarului. Caz in care, propietarul este unicul vinovat!

| artemidak explică (pentru Violleta2022):

Cum pnm sa nu fie furt?
Poate nu 100%.
Dar ala trebuia sa il predea la PECO sau sa răspundă, etc.
Deci cam e furt.
Dacă gasesti ceva pe jos nu ai voie sa il iei.

| Cloud_Axwell_1986 a răspuns (pentru Violleta2022):

Frate nu vreau sa jignesc pe nimeni dar stop! din cauza unora ca tine romanii au mentalitatea asa cum o au? ai citit vreodata codul penal? sti ce inseamna sa gasesti un lucru care nu e al tau si sa il predai autoritatilor sau sa nu il declari? inseamna furt si se pedepseste cu inchisoarea de la 3-6 ani, numai tot abera si spune lucruri negative ca nu se baga politioa.nu este adevarat, decat daca esti prost si nu te descurci sa vorbesti atunci da este adevarat clar nu te baga in seama si iti va spune ca ei nu se baga e neglijenta nu e furt si asta daca nimeri un politist care nu are chef de tine, asa cum am patit-o eu pe pielea mea si polita sa implicat foarte mult si l-am gasit tot la fel l-am uitat in Carrefour intr-un mall la ce dracu vorbiti ma voi de Apple? cand habar nu aveti pe ce lume traiti astia voi? descurajati omul...Chiar si Apple spune sa anunti autoritatile! nu am vrut sa scriu dar mia sarit dracii cum e posibil ma sa aveti o mentalitate de asa natura? auzi ca se considera pierdere laughing) se considera pierdere cand llai gasit dar cand til gaseste cineva vorbim de orice bun atentie si nu vrea sa til mai dea e furt dragilor habar nu aveti pe ce lume traiti!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cloud_Axwell_1986):

Serios?
Mai citeste odata topicul ca sa intelegi raspunsul dat.
Era vorba de un tel; efon PIERTUT, nu furat!
L-a pus pe capota masinii si la- pierdut. Nu i l-a furat nimeni!
Daca esti incapabil sa faci diferenta intre furt si pierdut, fa-te mic si taci din gura, ca mai ai de invatat.

| anonimg a răspuns:

Poate să coste și un milion de euro că poliția nu se implica în căutarea de telefoane pierdute/furate. Un astfel de telefon se ține la gât sau se face asigurare pentru astfel de incidente.

| artemidak explică (pentru anonimg):

Asta e.
Îți multumesc totuși pentru opinie.

| anonimg a răspuns:

Mai poți apela la o firmă de detectivi particulari. Ei pot avea acces prin lege la înregistrările din acel peco. Astfel se poate vedea imaginea celui ce este posibil să fi pus mâna pe ce nu îi aparține. Un telefon se poate localiza prin IMEI foarte ușor de către telefonia mobilă. Dar tot cu legea ai acces și aici.
Detectivii particulari pot avea acces la tot ce au nevoie. Ei trebuie să aibă experiență. Nu ar costa nimic să întrebi dacă ei te pot ajuta.

| artemidak explică (pentru anonimg):

Deci pot sa merg și la Orange?
Doar ca am blocat numarul și l-am pus pe alt sim.
Ei... Prea multă complicație.
Însă îți multumesc din nou.

| Yurisa a răspuns:

Stiu si eu pe cineva care si-a pierdut un i-phone si s-a dus la politie. S-a rezolvat? Nu. laughing
Alta data sa nu va mai lasati telefoanele in locuri vizibile

| artemidak explică (pentru Yurisa):

Ce iPhone era și in ce an?

| Yurisa a răspuns (pentru artemidak):

De pe vremea cand iphone 4 era șmecherie laughing adica acum mult timp laughing

| artemidak explică (pentru Yurisa):

Poate ca de-atunci s-au Mai schimbat treburile.
Oricum noi ne ducem, doar ca vreau sa știu ce speranțe imi fac.
*eu il primesc când il gasim*

| Yurisa a răspuns (pentru artemidak):

Eu zic sa te duci, sa nu ai remuscari mai tarziu ca te-ai fi putut duce si nu ai facut-o

| anonim_4396 a răspuns (pentru artemidak):

Cu atât mai mult sper să nu-l găsiți dacă-l primești tu

| artemidak explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce ma?
Oricum primesc un 11 de Crăciun, dar totuși.

| artemidak explică (pentru Yurisa):

Cel mai bine.
Îți multumesc mult.

| aXy99 a răspuns (pentru artemidak):

11 acadele sau ce?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yurisa):

Nu i l-a furat nimnei, l-a pus pe capota masini si a plecat cu el asa, evident ca l-a pierdut pe sosea sau cine stie ce coclauri.

| Yurisa a răspuns (pentru Violleta2022):

Sa stii ca e si asta o varianta, dar nu am fost acolo asa ca o sa il cred pe el laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Yurisa):

Pai, chiar asta a scris el in alt mesaj, nu am inventata eu nimic, uita-te in prima pagina sau aici:

"acum 3 ore | ArtemisIsis explică (pentru AnnaBlandiana):
Nu in buzunar!
L-a pus pe mașină și a uitat de el..."

Ca si cum a pus telefonul pe o banca in parc si apoi a plecat.
Asta nu se cheama furt ci "pierdere".

| Yurisa a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am citit comentariile, dar tind sa cred ca ce spui tu e adevarat laughing Oricum ar fi, telefonul e pierdut

| artemidak explică (pentru Yurisa):

Of.
L-a pus sus, pe mașina.
Nu tu pe capota nu tu nicăieri.
Și dacă tot nu l-a luat nimeni atunci de ce o perioada a sunat apoi nu?
Și apoi iar a sunat?
Și de ce nu i-amgasit măcar husa de Silicon?

| anonim_4396 a răspuns (pentru artemidak):

Dar du-te la poliție să te refuze și ei, ce ne pasă nouă?

| artemidak explică (pentru anonim_4396):

E ok.
Totuși eu va multumesc pentru opinii.
Am mai zis asta.
Și nu trebuie sa se ducă ei.
Ne ducem noi.
Ei doar il localizează!

| Salontanul a răspuns (pentru aXy99):

Asta cred ca are probleme cu "PC-ul". Scrie multe si, uneori, fara logica.

| artemidak explică (pentru Salontanul):

Eu nu scriu de pe pc.
Și oricum logica nu are legătura cu pc-ul.
Dar ce nu are logica?)))))

| Salontanul a răspuns (pentru artemidak):

PC era intre ghilimele. Dar... "e grele".

| Salontanul a răspuns (pentru artemidak):

Inca o data iti spusn: nu are legatura cu cati bani costa telefonul. Poti sa faci ceva mare si maro pe el. Politia nu se deranjeaza sa caute un telefon. Procurorii nu dau mandat. Am atatea vacante si concedii cate zile de viata ai tu si am o experienta in acest domeniu. Decat sa tot spui aiureli pe aici, te duceai si intrebai un politist. Daca ma mai bruiezi te si blochez ca m-am saturat sa-ti tot citesc ineptiile!

| artemidak explică (pentru Salontanul):

Na, tu răspunzi.

Și bravo tie, dar nu sunt obligată sa te ascult.
Atât.
Și câte zile am ma?
Tu stii cati ani am sau ceva?

| FaraNume1245 a răspuns:

Ești în România, nu sunt șanse prea mari să-i intereseze. Oricum, du-te la poliție.

| artemidak explică (pentru FaraNume1245):

Desigur.
Da, dar Apple ar trebui sa ne ajute.

| PumpkinDoll a răspuns:

De ce nu-si cumpara altul?

| artemidak explică (pentru PumpkinDoll):

Și-a luat altul.
Însă totuși...

| Doja a răspuns:

Exista "find my phone" la Apple, nu ai nevoie de ordin de la procuror. Insa pentru asta telefonul tebuie sa fie pornit.

Politia nu cauta telefoane

| artemidak explică (pentru Doja):

Degeaba il ai.
Nici măcar nu l-am pierdut aici.

| adrianalbota1 a răspuns:

Eu zic sa te duci repede la politie.Si eu am un Iphone X dar nu am patit asa ceva.

| artemidak explică (pentru adrianalbota1):

Normal.
Nici noi nu am mai patit așa.