| Anonimous071196 a întrebat:

Hei!

Am inteles ca noul angajator iti introduce datele intr-un program numit Revisal. Acolo imi poate vedea toate contractele de munca, modul in care acestea s-au finalizat? Din cate am inteles la noul meu job se ocupa contabilul de formalitatile acestea. Contabilul sau angajatorul poate vedea situatia vechilor contracte?

Multumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate vedea istoricul vechilor contracte de munca.

| Anonimous071196 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru tot sprijinul din zilele acestea.
Am citit pe un forum dedicată unor avocati/procurori sau ceva de genul acesta, acolo s-a mentionat de catre un jurist ca in Revisal se poate vedea daca persoana respectiva a mai avut contract de munca, când a inceput, cand s-a finalizat, precum si venitul brut (parca-mi aduc aminte bine), insa alte informatii nu i se ofera angajatorului nou. Nu stiu ce sa mai cred.

| Anonimous071196 explică (pentru Ioandelasal):

Va atasez unul din linkurile ale uneia dintre paginile de pe care am citit: https://www.avocatnet.ro/......inare.html

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Pe calculator poti afla doar daca esti asigurat de sanatate.
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.
In rest nu poti afla tu singur, pentru a accesa Registrul general al salariatilor in format electronic (Revisal), existent la ITM, ai nevoie de acces si persoanele fizice n-au acces la aceasta baza de date.
Uite si aici: http://bit.ly/2LlNMOo

| Anonimous071196 explică (pentru Salontanul):

Nu ma refer la asigurari de sanatate, ci la simplul fapt daca un angajator poate vizualiza daca spre ex. un contract s-a încheiat in norme legale sau nu.

| Salontanul a răspuns (pentru Anonimous071196):

Ti-am explicat ca nu poti vedea contractul (de altfel l-ai semnat si ar trebui sa fie la tine!) si ca poti doar sa-ti dai seama ca ai contract vazand daca esti asigurata sau nu la casa de sanatate. Conractul o data bagat in Revisal este perfect legal. Trebuia sa-l citesti inainte de a-l semna.

| Anonimous071196 explică (pentru Salontanul):

Se pare ca nu m-am facut inteleasa. Imi stiu contractul, l-am citit si il am acasa. Pe mine nu ma intereseaza sa il vad eu pe Revisal, stiu ca au acces doar angajatorii. Ce ma interesa pe mine este daca sa presupunem ca fostii angajatori au hotarat sa desfaca contractul pe motive disciplinare (fosta litera "i"), daca se vede lucrul acesta in Revisal, daca viitorii angajatori vor vedea asta, atata tot. Stiu ce am semnat cum de asemenea stiu ce inseamna un contract, doar de informatia asta aveam nevoie. Nu ma intereseaza pe mine sa stiu ceva anume din contract pentru ca il am acasa, ci daca angajatorul are posibilitatea prin platforma revisal sa vada un contract desfacut cu i.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite si locul unde poti verifica: http://bit.ly/2Jp2G95