| Anonimous071196 a întrebat:

Hei!

Am si eu nevoie de ajutorul vostru. Acum cateva luni am decis sa imi schimb locul de munca, am fost acceptată in alta parte, a trebuit din pacate sa plec in perioada de preaviz. Am vorbit cu fostii angajatori, am plecat, mi-au bagat si salariul pe luna respectiva, atat cat am lucrat, insa am primit la domiciliu la tara un plic de la ei, evident ca eu fiind in Bucuresti, n-am posibilitatea sa ajung sa il ridic, aveti idee ce s-ar fi putut trimite? Stiu ca daca pleci in perioada de preaviz ti se poate desface disciplinar contractul si primesti o scrisoare la domiciliu, aveti idee (poate din experienta) ce scrie in scrisoarea respectiva?

Multumesc!

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este vorba de desfacerea disciplinara a contractului de munca atunci aceasta se ia printr-o decizie a angajatorului.
In orice caz telefoneaza la cel care a primit scrisoarea si sa ti-o citeasca sau sa ti-o trimita, daca tu nu te poti deplasa.

| Anonimous071196 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, e posibil sa fie vorba de abatere disciplinara, dar aveti idee ce ar putea scrie in continut? Sper sa nu trebuiască sa merg prin tribunale. stiau ca nu mai pot merge la ei, am anuntat si e vorba de post de call center, nu am avut o functie foarte inalta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimous071196):

N-am de unde sti continutul. Il poti afla foarte usor, asa cum ti-am spus.
Si daca este vorba de desfacere disciplinara n-ai de ce sa mergi prin tribunale, n-ar avea nici un sens, avand in vedere ca tu ti-ai dat demisia.
De altfel, pentru desfacerea disciplinara a CIM, ar fi trebuit sa te convoace pentru a fi ascultat. Este posibil ca scrisoarea sa fie tocmai o convocare la comisia de disciplina.

| Anonimous071196 explică (pentru Ioandelasal):

Si daca nu ajung in posesia ei si nu ma pot prezenta, ce se intampla?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anonimous071196):

Insisti complet aiurea, ti-am spus ca n-am de unde sti ce este si din aceasta cauza n-am de unde sti ce se va intampla. Informeaza-te despre ce este vorba si apoi poti veni sa intrebi la concret.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimous071196):

Daca nu ridic scrisoarea in termen de 10 zile, se va returna destinatarului cu mentiunea: "destinatarul nu era acasa" sau "neridicata".

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, noi nu putem ghicii ce ar contine scrisoarea primita de altcineva.
Dar, nu exista nimeni acolo, care sa stie sa citeasca?

| Anonimous071196 explică (pentru Violleta2022):

I-am rugat sa mi-o pastreze la sediu acolo.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimous071196):

Despre ce sediu vorbesti? Daca ai spus ca ti-au trimis-o la adresa de la tara?