| RebbiRebi a întrebat:

Hei!
Am și eu o problema.
Am stat in chirie cu o fata care s-a hotărât sa plece imediat, fără sa îmi lase timp sa găsesc o alta fata care sa o înlocuiască, așa ca nu am vrut sa ii mai dau garanția inapoi, pentru ca nu a anunțat cu 30 de zile înainte.Inainte sa plece, fata mi-a lăsat cheia de la apartament, iar zilele următoare m-am trezit cu lucruri lipsa, chiar și cu bani.(Probabil își făcuse o copie de la cheie și a intrat in lipsa mea). Problema este ca proprietarul apartamentului nu se implica in lucruri de acest gen, mai ales ca el nu are contract făcut cu noi, iar veniturile pe care le face, nu sunt declarate la ANAF.
Ce as putea sa fac in situația aceasta? Pot sa fac plângere la poliție? Ma gândesc ca ii fac probleme proprietarului pentru ca nu are veniturile declarate.
Problema este si ca nu am nicio dovada cum ca ea a furat din casa in lipsa mea, dar sunt sigura ca ea a făcut-o, pentru ca am refuzat sa ii dau garanția.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să anunți poliția, se numește denunț. Să îl dai în scris.
Cu problema veniturilor nedeclarate nu se ocupă poliția, iar ei nu colaborează cu circa financiară pentru astfel de probleme, pur și simplu pentru că nu este treaba lor. Problema este că fără altă dovadă, se întâmplă așa. Poliția ia denunțul tău, poate o invită la o discuție, ea dă o declarație. Apoi dosarul se înaintează la procuratură. Procurorul vă invită pe amândouă pe rând. Apoi decide conform unui articol de lege de care m-am lovit și eu o dată că este cuvântul ei contra cuvântului tău, din care legea o protejează pe ea, împotriva unui potențial abuz al tău, și dă NUP - Neîncepere Urmărire Penală.
Dar înainte ai putea să contactezi fosta să ceri înapoi ce îți lipseșe, să îi dai un termen scurt, și să ameninți cu poliția.
S-ar putea să ai succes.
Altă variantă este să analizezi pierderea și să treci la pierderi după principiul IUM- Iartă, Uită, Mergi mai departe.
Și neapărat, începând de azi, acum, cumperi și chemi un meșter și schimbi yala.

| RebbiRebi explică (pentru sadrian46):

Multumesc!
Mi-a fost de mare ajutor răspunsul Dvs.
Deci cu o dovada clară împotriva ei, nu i se poate face nimic.

2 răspunsuri:
| Ralena a răspuns:

Atata timp cat nu ai resedinta/flotant acolo, politia nu va face nimic. Intr-un caz mult mai grav decat al tau, in care celalalt chirias a intrat in casa cu o cheie falsa, a fost prinsa furand, chiar de catre politia chemata la fata locului, nu s-a putut face nimic deoarece proprietarul nu s-a bagat si chiriasul nu putea face plangere, ca nu intrat in casa lui. Am fost la fata locului la doua cazuri oarecum similare, acelasi raspuns din partea politiei. Vorbiti cu proprietarul sa faca contract, doar 6% sunt taxele si este si el acoperit.