| SquidFTW a întrebat:

Hei! Daca esti prins la volan fara permis si minor, mai poti sa dai de permis? Intrebare de curiozitate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate obtine permisul de conducere.
Cat despre urmarile faptei depinde de varsta minorului. Pana la 14 ani minorul nu raspunde penal, intre 14 si 16 ani raspunde penal doar daca se constata ca a avut discernamant.
Impotriva minorului pedeapsa este o masura educativa, de regula neprivativa de libertate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce zice judecătorul

| GPA a răspuns:

Minorii de până la 16 ani nu răspund penal, deci scapă de anchetă, însă părinții vor fi trași la răspundere și se va ajunge la anchetă.
Minorii între 16-18 ani nu mai pot susține examenul până se finalizează ancheta, dat fiind faptul că riști până la cinci ani de închisoare, deoarece se consideră infracțiune. Durează încă un an de la pronunțarea sentinței până să ai dreptul de-a te înscrie la școala de șoferi.

Deci da, poți susține examenul auto.

| ValentinGabi a răspuns:

Da

| Hdhdj a răspuns:

Cel mai probabil vei avea dosar penal. Si poate vei fii si inchis. Deci nu. Pentru ca vei fii ocupat sa stai in puscarie.