| cristinuta23 a întrebat:

Hei, de curand am facut un abonament la Vodafone, doar ca in ziua respectiva nu am avut cum sa platesc avansul asa ca nu am mai luat telefonul si am zis ca voi veni ziua urmatoare sa platesc. Am semnat, am lasat si copie dupa buletin. Iar peste noapte m am razgandit, iar acum nu mai vreau telefonul, iar bani nu i am dat inca. Deci, intrebarea e: pot sa anulez contractul?

E urgent, va rog sa raspundeti repede sad

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Tu crezi că te poţi răzgândi peste noapte, ca la grădiniţă?
Din PĂCATE, din moment ce ai SEMNAT Contractul, eşti OBLIGATĂ să-l respecţi, indiferent că ai luat ( sau nu ) un telefon la ofertă!

Eu NU pricep de ce NU citiţi cu ATENŢIE Contractul pe care l-aţi semnat - în special, secţiunea privind REZILIEREA Contractului :( :( :(

DA, poţi "rezilia" ( NU "anula" ) anticipat acel Contract - dar NU o să-ţi convină condiţiile!

În general, dacă doreşti rezilierea Contractului ÎNAINTE de expirarea termenului MINIM ( Contract pe minim 2 ani ), atunci TREBUIE să PLĂTEŞTI contravaloarea abonamentului pe lunile rămase = "taxă de reziliere anticipată"!

Citeşte cu ATENŢIE Contractul semnat, în special secţiunea privind rezilierea!

În cazul tău, situaţia este mai "specială" - Vodafone are o sumă de "justa despăgubire prevăzută la articolul 10.3 pentru încetarea contractului înainte de termen"!

"9. ÎNCETAREA CONTRACTULUI :
9.1.Clientul poate solicita încetarea prezentului contract printr-o notificare adresată Vodafone, cu minim 30 de zile înainte de data la care dorește încetarea contractului. Notificarea trebuie să ia forma unei scrisori recomandate cu confirmare de primire. Contractul va fi încetat la data /în termenul menționat în cuprinsul cererii de încetare sau în termen de de 30 de zile de la primirea cererii scrise de încetare de către Vodafone. La încetarea contractului și dezactivarea cartelei SIM, Clientul se obligă să achite toate datoriile către Vodafone, precum și justa despăgubire prevăzută la articolul 10.3 pentru încetarea contractului înainte de termen (dacă este cazul)" - SURSA = Termenii şi Condiţiile Generale de la linkul oficial :
https://www.vodafone.ro/libs/documents/digital_asset/v155146.pdf

Preferabil ca Cererea de renunţare la abonament prin denunţare unilaterală să o transmiţi în SCRIS, prin Poştă ( scrisoare recomandată cu Confirmare de primire )!
Asta pentru a putea demonstra respectarea termenului de preaviz de 30 de zile ( care se scurg de la data la care au primit Cererea ta, dată menţionată pe Confirmarea de primire care se întoarce la tine )!

Astfel că, la cel puţin 30 de zile după acea dată, va înceta Contractul DACĂ plăteşti TAXELE datorate!
Deci, până în acel moment TREBUIE să achiţi sumele restante + penalităţile + "justa despăgubire prevăzută la articolul 10.3 pentru încetarea contractului înainte de termen"!

Vezi modul de calcul a "justei despăgubiri" la pag. 14 de la linkul anterior...

Toate cele bune.